YSK, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar verdi.. Seçim 23 Haziran’da

0

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul seçim sonuçlarına yapılan itirazlarla ilgili görüşmesini karara bağladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. YSK, kararı 4’e karşı 7 oyla aldı. Mazbata iptal kararı da çıktı.

İptal kararı, sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlük iddiasına dayandırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran’da yeniden yapılacak.

YSK, MHP’nin Maltepe seçim sonuçlarına itirazı ile AK Parti’nin Büyükçekmece seçim sonuçlarına yaptığı itirazı yarın görüşecek.

Karara göre, yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.

31 Mart 2019’da yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek. Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek. Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019’da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.

31 Mart 2019’da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. Bu seçimlerle ilgili seçim takvimi, seçimi yönetecek olan ilçe seçim kurullarınca hazırlanarak uygulanacak.

İptal kararı sonrası yükselişe geçen Dolar/TL 6.11 seviyesini gördü ve günlük artış yüzde 2’yi aştı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, 963,80 puan azalışla 92.982,27 puandan kapandı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz