Yurt dışında kanser tedavisi olmak istedi.. KHK’lı diye pasaport verilmedi

0

KHK ile ihraç edildikten sonra yargılandığı davada beraat eden Prof. Dr. Haluk Savaş, yurt dışında kanser tedavisi olmak istedi. Ancak mahkeme kararına rağmen KHK’lı diye pasaport verilmedi.

Bu duruma tepki gösteren AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Yeneroğlu, “Şahit olduğum benzer örnekler bana azap veriyor.” dedi.

Yaşadığı mağduriyeti twitter hesabından duyuran Haluk Savaş, şu bilgileri paylaştı: “Az önce TC Adana Valiliği’ndeydim; pasaport için önce tahditlerin sorgulandığı odaya girdim. Memura KHK’lı olduğumu, yargılanıp beraat ettiğimi, mahkemenin yurt dışı yasağımı kaldırdığını, iki kez tekrar etmiş kanser hastası olup yurt dışında tedavi olmak istediğimi belirttim.

Memur bilgisayardan baktı KHK ile kamudan ihraç olduğumdan KHK ile pasaportumun iptal olduğunu bu nedenle pasaport çıkaramayacaklarını belirtti. Yani mahkemenin benim yurt dışına çıkış yasağımı kaldırması hiç bir anlam ifade etmiyor. KHK bizi yurt içinde ölmeye mahkum ediyor.

‘Bu KHK’ya karşı ne yapabiliriz?’ diye sordum. Kanser raporlarınızla birlikte CİMER’e yazınö denildi. Benim ortalama beklenen ömrüm 39 ay, bunun 30 ayı geçti. Geri kalan 9 ayı devletin çeşitli birimleri ile yazışarak geçireceğiz anlaşılan. Oysa Japonya, Kore, Küba, ABD’de tedavi olabilmem için yeni geliştirilmiş önemli tedavi teknikleri var. Mesela biri 2018’de Nobel Tıp Ödülü’nü alan Prof. Allison’un immunoterapisi. Şimdi bu tedavilere bir an önce kavuşmak ve hayatta kalabilmeyi denemek yerine devletin bana ördüğü “ölüm duvarı”yla karşılaşıyorum.

Sağ kalırsam, önce CİMER’e, başarılı olamazsam idari mahkemeye, başarılı olamazsam bölge idare mahkemesine, başarılı olamazsam Danıştay’a, başarılı olamazsam, AYM’ye, başarılı olamazsam AİHM’e başvuracağım. TR’de ceberrut devletle uğraşmak mı daha zor yoksa azraille mi bilemedim?”

Şahit olduğum benzer örnekler bana azap veriyor

Prof. Dr. Haluk Savaş’a pasaport verilmemesine tepki gösteren AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Yeneroğlu da twitter hesabından şunları yazdı: “Kendisini tanımıyorum. Bahsettiği konuyu araştırmadım ancak şahit olduğum benzer örnekler bana azap veriyor ve aynı zamanda terör örgütlerine karşı mücadelemizi de zaafa uğratıyor. İlgili idari birimlerin mahkeme kararının gereğini hemen yapacaklarına inanıyorum. Adalet gecikmemeli.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz