Yuvarlak Masa’nın Anlamı ne?

0
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

‘Yuvarlak Masa etrafında dönedursunlar…’

Bu ifadeyle birlikte yuvarlak masa konusu tekrar alevlendi. 

Bildiğiniz gibi muhalefet partisi liderleri belirli aralıklarla toplanıyorlar ve bu toplantılar sırayla katılımcı olan partilerin genel merkezlerinde yapılıyor. 

Bu sözler Ak Parti’nin İstanbul’da düzenlediği programda dile getirildi. 

Ak Partinin seçim startı olarak nitelenen toplantısında vurgulanan konular: Birlik, İrade ve Zafer idi. 

Seçim startı olarak nitelendirilmesinin sebebi verilen mesajlar: ‘İstanbul’da değmedik kişi ve hane kalmayacak’. 

Seçim sürecine girildiğini daha önceki yazılarımda aktarmıştım. Bunu da nereden anlıyoruz? 
Sınır ötesi operasyonlardan ve şehitlere methiyeler düzülmesinden. 

Operasyonlar olur ve şehit haberleri gelmeye başlayınca hemen şu belirir: ‘Bir yerde düzensizliğin sembolü olan terör vardır, diğer tarafta da düzenin sembolü olan devlet ve devletin bekası’. Hal böyle olunca operasyonların olması demek düzenin sembolü olan devletin yanında olunması gibi yazılmamış ve herkes tarafından kabul edilen bir kuralın olması demektir ve bu yüzden de muhalefet partileri de hemen bu kervana katılırlar ve terör lanetlenir. 

Ama terörün sembolü olanlar bellidir. Sembol olan bu yerler denince de benim aklıma Uğur Mumcu gelir. 

Neden mi? 
Çünkü Uğur Mumcu PKK ile ilgili çok önemli belgeleri yayınlamaya başlamıştı ki aracına bomba konarak öldürüldü. 

Kim öldürdü? 
Hala daha bilinmiyor. 

Bilinen şu ki Uğur Mumcu’nun öğrendiklerinin topluma aktarılmasından rahatsız olanlar ona düşmanlık güdüyordu. O zamanlar bu işi de Aydınlık Gazetesi yapıyordu. 

Seçim sathına girilince hedef iyice belirdi.

Yuvarlak Masa

Yuvarlak Masa’nın anlamı ne peki? 

‘Herkesin eşit sırada olduğu, hiyerarşik düzenin bulunmadığı ve demokratik ortamın kurulmaya çalışıldığı toplantılara ‘Yuvarlak Masa’ adı verilir. 

Milletlerarası kurumların toplantıları da bu yüzden yuvarlak masalarda yapılır. Sizler de bir gözlemleyin.

Birleşmiş Milletler

Bu, o kadar bilinen bir terimdir ki, bunu eleştiren Başkan Erdoğan da ABD’de böyle bir toplantıya katılmıştı. 

Link: https://www.aa.com.tr/tr/gundem/cumhurbaskani-erdogan-abdli-dusunce-kurulusu-temsilcileriyle-yuvarlak-masa-toplantisina-katildi/2691407

Yuvarlak Masa muhalefetin toplantı şekli gibi görünse de aslında ülkemizin geldiği nokta açısından çözüm olabilecek bir mesaj vermekte. 

O da şu: ‘Gelinen noktadaki sorunlar çok büyük ve bu sorunların üstesinden gelmek için el ele vererek birlik içinde çalışmalıyız’. 

Aslında haksız da değiller çünkü Ankara’ya giden ve orada yaşayan dostlarımızdan duyduklarımız da bu yönde. Her ne kadar iktidara yakın olsalar da iktidar partisi içinde dahi olsalar da birçok kişi ‘sorunların artık yönetilemez olduğunu ve bunu uygun dille Başkan’a söylemenin çok zor olduğunu ve hatta korktuklarını bundan dolayı da kendini düşünen herkesin yokmuş gibi yaptığını’ ifade ediyorlar. 

Anlayacağınız seçimden önce de sonra da yuvarlak masa şart.

Bu yüzden de zaten iktidar partisi olan Ak Parti de her fırsatta birlikten bahsediyor. 

‘Türkiye Yüzyılı’ ismi verilen toplantıda da verilmek istenen mesaj buydu dünkü yapılan toplantıda da. 

Zaten toplantının adının Birlik olması da seçimden sonra toplumun genelini kapsayan bir konsensüs ile ancak sorunların çözülebilecek olduğunun göstergesi. 

Seçimler yaklaştı hem savaş kızışacak hem de konsensüs isteği…

Bakalım kim öne çıkacak, kim kimle birlik olacak… 

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikAberdeen Marischal College Müzesi’ndeki Kuranı Kerim
Sonraki İçerikİktidar seçim kampanyasını İstanbul’dan başlattı.. Muhalefet de masa mesaisini sürdürüyor…
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz