Zamların etkisi araştırıldı..

1

Son zamanlarda yapılan zamların vatandaşa etkisi araştırıldı. NG Araştırma, 11 Şubat – 21 Şubat 2022 tarihleri arasında, benderimki.com aracılığıyla 15 yaş üzeri Türkiye geneli 1855 kişinin katıldığı bir kamuoyu araştırması yaptı.

Her 2 emekliden birinin emekli maaşı dışında başka bir geliri bulunuyor. Ek gelire de gerçekten ihtiyaçları olduğunu belirtiyorlar. Çünkü ek geliri olan her 10 emekliden 9’u sadece emekli maaşıyla geçinemeyeceğini söylüyor. Emekli maaşı dışında ek geliri olmayanların ise yüzde 85’i geçinemediğini belirtti.

Asgari ücrete yapılan yüzde 50,54 oranındaki zam konusunda katılımcıların yüzde 45’i yapılan zammın beklediğinden az olduğunu belirtirken, ‘beklediğim orandaydı’ diyenlerin oranı ise yüzde 33.

Katılımcıların yüzde 23’ü asgari ücretle bir kişinin dahi temel ihtiyaçlarını karşılayamayacağını düşünüyor. Yüzde 27’si 1 kişi derken, 2 kişi diyenlerin oranı yüzde 23. Dört kişilik bir ailenin geçinebileceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 5. Ayrıca 5 veya daha fazla kişinin geçinebileceğini belirtenlerin toplam oranı ise yüzde 9. Bir diğer deyişle, her 2 kişiden 1’ine göre asgari maaşla 2 kişi temel ihtiyaçlarını karşılayamaz.

Ev kiralarındaki artış katılımcıların yüzde 93’ünü olumsuz etkilerken, elektrik, doğalgaz, su faturalarındaki artış ise katılımcıların yüzde 95’ini olumsuz etkiliyor. Fiyat artışlarından olumsuz etkilenmeyen oldukça azınlık bir kesim var. Benzin fiyatlarındaki artıştan olumsuz etkilenenlerin oranı ise yüzde 95. Ayrıca, katılımcıların yüzde 95’i gıda ürünlerindeki artıştan olumsuz etkilendiklerini belirtti.

Kiracıların yüzde 65’i ev kirasının beklediğinden çok fazla olduğunu belirtirken, beklediğim gibi diyenlerin oranı ise yüzde 29. Kirada oturuyorum diyenlerin ödediği aylık kira tutarının ortalaması 1503 TL. Bu tutar ortalama aylık gelirin yüzde 23’üne denk geliyor.

Ev sahibi olanlara, ‘evini kiraya versen beklentin ne olurdu?’ diye sorduğumuzda ise gelen yanıtların ortalaması 1821 TL. Kiracıların ve ev sahiplerinin beklentilerinin birbirinden farklı olduğu görünüyor.

Ortalama aylık gelir ve gider dağılımına baktığımızda, temel ihtiyaçlarımızın bir kısmının toplam gideri, toplam gelirimizin yüzde 71’ine denk geliyor. Arabası olan her 10 kişiden 8’i son zamlardan sonra araç kullanım sıklığını azalttığını belirtti.

Arabası olmayan kişilere ise araba almama sebebini sorduğumuzda gelen yanıtlar yine ekonomik sorunları işaret ediyor. Katılımcıların yüzde 42’si ekonomik durumunun kötü olmasını sebep olarak gösterirken, yüzde 40’ı ise araba fiyatlarının çok yüksek olmasından kaynaklandığını söyledi.

Katılımcıların yüzde 72’si birikim yapamadığını söylerken, bazen birikim yapabildiğini söyleyenlerin oranı yüzde 24. Düzenli olarak birikim yapabilenlerin oranı ise yalnızca yüzde 4. Aylık gelirinin, temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyleyenlerin oranı yüzde 73.

Bu soruya gelen yanıtları bölge bazlı incelediğimizde Doğu, Güneydoğu ve Akdeniz bölgelerinde aylık geliri temel ihtiyaçlarını karşılayamayanların oranı yüzde 80’i aşıyor.

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz