Zammın keyfini yaşayan tek yer saraydır, faturalarını halk ödüyor..

0

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. “Tarih tekerrür etmeyecektir.” diyen Buldan, şunları söyledi:

“Çözümden kaçanlar, tekçilikle, yasaklarla, inkârla, imhayla, Kürt düşmanlığıyla hareket edenler, bu yüzyılda kalacaktır, gelecek yüzyılda olmayacaklar ve birer birer tasfiye olacaklardır! Halklarımız onları gönderecektir. Uluslararası oyunda asıl büyük kaybeden Türkiye oldu, demokrasi oldu. Kürt halkı ve ittifak halinde oldukları halklar açısından amacına ulaşamadı! Kürt halkının, birlikte yaşadığı halklarla demokratik çözüm, barış, eşit ortak gelecek oluşturma iradesini engelleyemediler.

Emekçiler, emekliler maaşlarının tamamını yüzde 127 arttırılan elektriğe, yüzde 100’ün üzerinde zamlanan doğalgaz ve gıdaya, yüzde 200’ün üzerinde zamlanan akaryakıta, yüzde 100’ün üzerinde artan kiralara harcadılar. Zammın keyfini yaşayan tek yer Saraydır. Sarayın faturalarını halk ödüyor.

Hibe ettiğiniz, elektrik üretim ve dağıtımını derhal geri kamulaştırın. Her hane için 250 KW’a kadar elektriği ücretsiz sağlayın. Doğalgaz, akaryakıt, ulaşım, iletişim gibi kalemlerde ÖTV’yi kaldırın. Yapılan tüm zamları geri alın. Var mısınız? Alın size çözüm!

Her kazanımda geleceğe dair umutlar yeşeriyor. Selam olsun Darinda Çorap işçilerine, İstanbul’a –Migros Depo emekçilerine, Çorlu’ya-Şenoba Tekstil işçilerine, Eskişehir’e-Osmangazi Elektrik Dağıtım işçilerine, Antep’e-Artemis Halı işçilerine, Yemek Sepeti emekçilerine.

Bu gemi yürümez, yürüyemez, batacak! Bizim derdimiz bu gemi batarken halkı batmaktan kurtarmaktır. Halkın bu iktidara bakışını, itirazını değiştiremeyecekler. Soygun var seslerini kesemeyecekler. İstanbul’dan Şırnak’a ülkenin dört bir yanında işçiler, emekçiler itirazını da sesini de sözünü de her geçen gün yükseltmeye devam ediyor. Farklı iş kollarında halen sürmekte olan elliden fazla grev ve direniş var Türkiye’de. 

344 gündür Urfa’da adalet diye haykıran Emine Şenyaşar’ın sesi tüm dünyaya ulaştı ama iktidardakiler kıllarını kıpırdatmadılar. Yetmedi, anneye 265 gün adli para cezası verdiler. Zulmünüz kurusun! Zalimlikte sınır tanımayanlar şunu bilsin ki, adalet size de lazım olacak.

HDP’nin içinde olmadığı bir gelecek arayışı yeni bir gelecek sunamaz! HDP’nin ortak geleceğe, demokratik çözüme, adalete, barışa, eşitliğe, kadınların ve gençlerin özgürlüğüne, emeğin hakkına dair ortaya koymuş olduğu çözüm ilkeleri Türkiye’nin ortak yaşam ilkeleridir.

Hayata emekten ve demokrasiden bakan güçlerle ve partilerle bir araya geliyor ve demokrasi ittifakını büyütüyoruz. Bu ittifak Türkiye için umudun, özgürlüğün, karanlığı yırtıp atmanın ittifakı olacaktır.”

Buldan’ın konuşması şöyle:

“Gelin bu sorunu bir çözelim” diyen İmralı’ya giriş, giriş düğümleri ve kilitlenmeleri çözecek bir yol yolundan. Bu yolu bir kez daha fazla istiyoruz. İşte 2013’teki Newroz çıkışı, 28 Şubat 2015’teki Dolmabahçe Mutabakatı önemli bir fırsattı. Bu çevrenin teşhir edilmesiyle Türkiye’nin neler deneyimlediğini gördük. Bu gerçeği artık görün! Bu gerçeğin kanıtlarıyla bütün gerçekler çıkacak. Demokratik çözüm ve barış Türkiye’yi büyütür, güçlenir. Halklar arası diyalogu, barışı ve eşit yaşam umudunu güçlendirir. Demokrasinin önünü açar. Zihniyetin artık gelmesi gerekiyor. Tarihsel deneyimler de bunu söylüyor, ruhu da bu hakikati tümliğiyle ortaya koyuyor. Önümüzdeki yıllarda geç kalmayacak. Tarih tekerrür etmeyeceksiniz. Çözemeyenler, çözemeyenler, çözümden kaçanlar; tekçilikle, yasaklarla, imhayla, Kürt düşmanlığıyla hareket edecekler, gelecekte olacaklar ve birer birer imha edilecekler! Halklarımız onları gönderecektir.  
Çözümsüzlüğün büyük ekonomik çöküştür
Tüm bu çözümüm çözümsüzlüğünün siyasetinin büyük bir ekonomik çöküş olarak da amaç için. AKP iktidarı ve küçük küçük Türkiye’yi birhran soktu. Açık tartışma: AKP-MHP ittifakı, halkın onun günü gadresine uğratan bir iktidardır. Bu iktidar bir talihsizliktir! Bakın ilk tam emekçi 2022 aşımlı zamlı maaşlarını aldılar. Bu emekliler için yüzde 25, yüzde 30’du. Bu ülke üzerinde emekçileri ve emeklileri, yüzde 100′ üzerinde kullanılan zamlanan ve gıda katkılarına, yüzde 200’ün üzerinde zamlanan akaryakıta, yüzde 100’ün üzerinde artan kiralarına, yüzde 100’ün üzerinde istihdamın tamamında 127 arttırılan istihdam. 
Zammın konaklama deneyimi tek bir yer var o da ki ki Saray’dır  
Emekçilerin, emeklilerin ömründe bir tek kuruş dahi kalmayacak. Cüzdanlar bugün boşaldı. Zammın konaklama deneyimi tek bir yer var o da ki saray’dır. Saray ve yandaşları, keyifli vakit geçirmekte. Saray faturasını ödemiyor. Saray’ın faturalarını halk ödüyor. Elektrik faturası kirasını geçenlerin, faturası kalan üç kişilik evlerin dertleri henüz bitmiyor bir de Saray’ın faturalarını ödüyorlar. Yurttaşlarımız hiç merak etmesin, en büyük siyasi bütçeyi da ilk tercih edenlerde bu seçimi kazanmaktır! Enerjiyi özelleştirerek 5’li çeteye peşkeş çektiler. Türkiye’nin içerdiği yutan bir çete var. Adı 5’li çetedir. Önce Türkiye’nin kurumlarını, havalimanlarını, limanlarını, fabrikalarını, derelerini, ovalarını bu çetelere hibe ettiler. Yetmedi bir de enerjiyi verdiler.
Gelen yüksek faturalar Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin soygun ve haraç faturasıdır
anlayışına göre 84 milyonun kaybetmesinin hiçbir şey yoktur. Yeter ki 5’li çeteleri hep kâr etsin, hep kazansın. Hanelere, işyerlerine, esnafa gelen yüksek elektrik faturaları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin soygun ve haraç faturasıdır. 24 Haziran seçimlerinde “şu becerinize yetkiyi diyen anlayış, şimdi de cebindeki son kuruşu istiyor. AKP Genel Başkanı, belediye meclisi meclisindeki resmindeki yüzüğü sergiliyor “İşte bütün servetim budur. Eğer bir gün zengin olacak ki ki buniz haram yemiştir” demişti. Şimdiki tüm dünyadakiler. İnsanlardaki borçları yüzünden üzerindeki yüzüğü satar durumundaki. “Bir tek yüzüm var Erdoğan. Bak bende çiçeği de bozuluyor. Elektrik faturam için uygun olabilirsin.” diyen bir kadın var. Oğul bir adaletsizi görmüş. Bir başka insanımız “25 yıllık yüzüğümüm” diyor. Bu tablo tablo AKP iktidarının eseridir! 
İnsanlar artık çarşıya, pazara, markete gidemiyor
Durmadan yönlendirmeleri diyorlar. Soymadıkları bir tek yer vardı o da yastık altıydı, da göz diktiler. Yastık altında para yok, altın yok var mı? Ödenemeyen faturalar var, borç listeleri var, haciz tebligatları var. İnsanların yastıklarının bu faturaları koymuşlar. İlla insanlar, insanlara yönelik planlamalarını size göndersin. Bu faturaları siz ödeyin. AKP Genel Başkanı “Her yeni ay, ilerlememiz aydan daha iyi durumdayız” demişti. Tam tersi oldu. Yetmedi, “Ekonominin kitabını yazıyoruz” diyoruz. Meğerse vatandaşın cebindeki zamlarla nasıl soyulur, bunun için yazılmışlarmış. Şimdiki zamanlarında bir hayattalar. Bunlar arasında, domatesin, biberin, patlının kilosu 30 liranın düşmüyor, düşmüyor. Patlıcan, salatalık, kabak gibi sanatçıların her günü bu gıdaların içinde 5-6 liranın düşmüyor. İnsanlar artık çarşıya, pazara, markete gidemiyor. Hatırlarsınız, AKP Genel başkanı birkaç ay önce bir market alışverişinde görüntü veriyor. Yapılan zamlardan sonra markete hiç gören, duyan var mı? Biz görmedik. Gidemiyorlar, gidemezler. Çünkü yarattıkları tablo ile yüzleşmek cesur ister bu cesur de da yok.
Yarattıkları krizleri biz çözeriz deyip aklıyla alaylar
Ne yapıyorlar, bol bol yalana sarılıyorlar. Beklenti satmaya çalışacaklar. Utanmadan bir de “ekonomik olarak farkındayız, biz çözeceğiz” diyorlar. Biz de Rojbaş diyoruz Rojbaş! aklı başındaylalar. Sorunları, krizleri değil misiniz, nasıl çözeceksiniz? Tam 20 yıldır iktidar olan parti misiniz?. Gören de sanacak ki muhalefetteler. Oysa 20 yıldır onlar yönetiyor. Ne kadar iyiyiz. Pandemide, yangınlarda, satıcıda, depremlerde halk kara kışla nasıl başa çıkabilirsiniz çok iyi. Halkı kendi kaderiyle veliğiyle baş başa bıraktınız. Halk bunu asla unutmayacak. Isparta halkını 5 gün elektriksiz bırakan, Isparta başta olmak üzere büyük kentte insanlar elektriksiz soğukta donduran bedeninizi iktidarınızdır. Sizin derdiniz elektriği kesilen, yollar kapanan, insanlara bakım vermek değildir; Sizleri suçluyorsunuz. Tek anladığınızdır, tek başvurduğunuz da budur. 
Madem çözmekten bahsettiniz, ben de sıram ve somut bir şekilde anlatayım. Çözüm için proje önerilerimiz:
-Hukuksuz bir şekilde hibe kamulaştırılarak elektrik üretimi ve mülkiyetini geri ödemenizi sağlar. Hemen bugün Genel Kurul’da görüşelim ve yasalaştıralım. Buna var mısınız?
-Her hane için 250 KW’a kadar elektriği ücretsiz. Buna var mısınız?
-Doğalgaz, akaryakıt, ulaşım, iletişim gibi kalemlerde ÖTV’yi gündüz. Var mısın?
-Yapılan tüm zamları geri alın. Var mısın?
Alın size çözüm! 
5’li çeteye vergi ödeyerek yurttaşa sadece %7’lik KDV indirimi
Biliyorsunuz, temelda KDV’yi yüzde 1’e indirdiler. Ortada büyük bir yangın var. Bunlar bardakla su dökmekten başka işe yaramıyorlar. Akarya’nın her günü zamlanırken, bundan ürün alınırken KDV indirime yönelik yansımaz. 5’li çeteye değerlendirmeye değer vergi indirimleri için ama yurttaşa sadece yüzde 7’lik KDV indirimi var. TÜİK’in enflasyon yalanına kapsayıcı bu yüzde 7’lik indirimde hiç olmayacak. Kullanımdan kullanılmayan, bir yakıt yakıt, ulaşım, iletişim gibi kalemlerde ÖTV kaldır, elektrik ve su faturalarından indirilmeden temel eğitimdekile indirgenemez savaşa dönüştürülmez. Torba için, HDP’lerle ilgili vergi kanunları’ndan hoşlanılmayan şerhlerini sizden bekliyoruz bugün böyle bir acizlikle hiçbir şekilde gıda fiyatlarında dönüşmeyecek olan bu vergi indirimini açıklamazdınız. Her su alan vemakta olan gemiyi hedeflediklerinin farkındayız. Bu gemi yürümez. Yürümeyecek ve bu gemi batacaktır. Bizim derdimiz gemi batarken insanlardan batmaktan bu çıkarmaktır! 
dört bir yanında yurttaşlar doğrultusu ve teşvikini yükseltiyor
Nesa yapsınlar halkın bu iktidara bakışını, öfkesini ve tepkisini değiştiremeyecekler. “Soygun var” seslerini asla kesemeyecekler. İşte İstanbul’dan Şırnak’a, Artvin’den Antep’e ülkenin dört bir yanında, emekçiler, güntaşlar tarafından dört bir yanındadır. Farklı iş yerlerinde ve farklı iş kollarında halen sürmekte olan 50’den fazla grev ve hareketli var. Çarşıda, pazarda, markette el yakan fiyatına karşı insanca yaşayacak ücretle talepleriyle yükselterek bu soğukta fabrikalarının, işlerin genelinde seçkin ses tutan, revizekçe, kazan birleşiyorlar. İşten atılma, kara listeye alınmamaya, tehdit edilmeye, darp yapılmamaya pahasına yine de direnmeye devam etmeye, geri adım atmıyorlar. HDP olarak tüm bu yolcuların ve ziyaretçilerin yanındayız, yan yanayız, omuz omuzayız. taleplerimiz taleplerimizdir. Bütün emekçiler, yazana kadar da yanlarında devam etmiyorlar. 
Selamlar direnen tüm işçi ve emekçilere!
Her yeni kazanımda bu ülkenin geleceğine süt umutlar yeşeriyor Buradan Darinda Çorap işçilere olsun! Selamlar İstanbul’a –Migros Depo Emekçilerine! Selam olsun Çorlu’ya-Şenoba Tekstil işçilere! Selam olsun-Eskişehir’e-Osmangazi Elektrik Dağıtım işçilerine! Selam olsun Antep’e-Artemis Halı işçilere! Selamlar Yemek Sepeti emekçilerine! Selam olsun fabrikanın, sistemin tüm tercihi almak için direnen işçi ve emekçilere! Halkın coşkun akan selini asla durduramayacaklar. İşte umut buradadır, cesaret buradadır. Bu düzeni değiştirecek güç buradadır. Bu, iktidarın yaşattığı kara kışı bahara, yaza tartışma tartışmasıdır. Büyüyen bu yukarılar, yükselenlerden gelenlerden biridir. Halkı muma mahkûm edenlerin anne gibi eriyeceği günlerin yakınlaşmakta olduğunu müjdeliyor!
Ülkeyi sadece ekonomide değil, demokrasi ve adalette de çökerttiler
Bu örgütün yönetiminden ekonomi aslaz. Soygunlar, şanslar bitmeden halk günlerine görmez, refaha ulaşmaz. Bu adaletsizlik düzeninden adalet de sağlanacak. Bakın, sadece ekonomide değil demokrasi ve adalette de çökerttiler. Onun alanı, hayal kırıklığına uğratılmışlardır. Cezaevlerini birer ürünlerine teslim edildiler. Hasta tutsakları terkedecek durumda olma şansını yok etmeye çalışanlardır. Kürt düşmanlığı öyle boylara vardı ki, Sevgili Leyla Güven’le arkadaşlığımızı tehdit eden gardiyanla tartıştığı için 11 gün yarışma yarışmak. Bunun adına düşmanlık hukukudur. Bunun adı düşmanlığı, düşmanlığıdır. İnsanlar adaleti, adalet saraylarında değil, adalet nöbeti gereğinden fazla doldurulamaz. 
Tüm yakın çevre tanımaz ilanlarını verdiler
Emine Şenyaşar 344’ü Urfa’da adalet diye haykırıyor. Sesi tüm ulaşıma ulaşamadı ama iktidara ve Urfa Adliyesine bir şekilde ulaşılamadı. Kulaklarını kapattılar. Yetmedi, dünye adaletsizliği savunmak için 265 gün adli para eğitimi. Zulmünüz kurusun! Siz zulmünüz kurusun. Zalimlikte sınır tanımayanlar yazdı iyi bilsin ki adalet bir gün size de olmalı. Bir annenin adaletini istemeyen bu endüstri için, Türkiye için olan AHİM’i tanımadığını söylüyor. Tüm yakın çevre tanımaz ilanlarını verdiler. Rezaletin dik alasıdır! Yine Gülistan Doku, 775 düzenlemedir. Nereden ayrılacağından, karartmaya çalışan bu iktidar düzeninin büyük kötülük düzenidir. AKP-MHP iktidarı aynı zamanda bir düzendir. Çocuklara yönelik saldırılara yönelik amaçlanmaktadır. 
Demokrasisini her gün daha da büyütüyoruz
Bu iktidarın bütün gayesi kazanımları, demokratik kazanımları ve kadın kazanımlarını bir bir yok olmak. İşte bizim de sahiplenilecek tüm bu kazanımlara sahip olmak, korumak ve gazlarımızı daha da büyütmek için alınan tüm haklarımızı bir geri almak için örgütlümüzü, örgütlü mücadelemizi daha datirmek için. Türkiye’nin içinde yer alan bütün bölümün bölümü ve bölümü, onun kesimini kapsamını genişletmek robotunu büyütme amacında. Hayata emekten ve demokrasiden bakan güçlerle ve seçmenlerle bir araya geliyor ve demokrasiyi büyütüyoruz. Bu Türkiye için paketin, özgürlüğün ve eğlencen olacaktır. Türkiye için acil ve güçlü bir ittifakın, demokrasiyi desteklediğini, bilinciyle hareket ediyoruz. Bu ittifak çalışmaları devam edecek. Bu bilinçle hareket ediyoruz, toplum halkı da yanımızda görmek istiyoruz.  
HDP’nin olmayacakları bir gelecek yeni bir gelecek sunacak!
HDP, bu geleceğin adıdır. HDP’yi onarmak için çözüm değil. HDP’nin içinde olmayacak bir gelecek arayışı yeni bir gelecek sunmaz, sunamaz! HDP’nin ortak hakkı, demokratik çözüme, adalete, barışa, eşitliğe, yaşam ve gençlerin gençliği, emeğin genç erkeklerin ortak yüzü Türkiye’nin ortak çözümleridir. Güçlü demokrasiye geçişin içindedir. Çok net farkı; Türkiye’nin gerçek anlamda demokrasi ile buluşması ancak HDP’yle mümkündür. Herkesten bu gibi, görmek ve istemesi gerekir. Bizim amacımız az demokratik müştereklerde buluşmaktır. 
Demokrasiı ortak geleceği inşa etme ortaklıktır
İstiyoruz ki bu ülke daha fazla sevilmesin, halk artık tek adam sistemi düşünmek daha fazla ezilmesin. Demokrasisini bu çok önemli bir yerdeyiz. ittifak Demokrasisı bir tartışma ortaklığıdır. Ortak gelecekle birlikte inşa etme ortaklığıdır, irade ortaklığıdır. Bu güç birliği. hem de bir gereksinimtır. Biz yolumuza bir devam. Bu amaçla tüm kesimlerle; ezilenler, emek, barış ve demokrasi güçleriyle, aydınlarla, üretimle, demokrat ve sahibi herkesle birlikte üretiyor, birlikteliğimizi ortaya koyuyoruz. Birlikte yürümek, en büyük seçenek yaratmaya devam ediyor. Umudu yeniden inşa ediyoruz. Aydınlık bir eğitim yolunun yolunu hep birlikte yeniden inşa ediyoruz. 
Bu birliktelik yeni içindir
Bu birliktelik içindir, tüm Türkiye halkları içindir. Yaşanabilir bir ülke içindir. Özlemini barıştırmak içindir. Gerçek bir adalet içindir. Herkese yardım etmek için. Demokratik yeni bir içindir. Özgürlük içindir. Alın teri ve emeğin hakkı içindir. Kadınların özgürlüğü içindir. Yoksulluğu ve yolsuzluğu içindir. İnsan onuruna yaraşır bir yaşam içindir. Demokratik bir cumhuriyette yeni bir içindir. İnanın ki bu mücadele planında tüm Türkiye kazanacaktır. Demokrasi büyük kazanacaktır. Barış kazanacaktır. Hakikat ve adalet kazanacaktır. Herkes kazanacaktır. Hepimiz kazanacağız, şimdiden yolumuz açık olsun!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz