Zaporijya Nükleer Santrali sahasında kontrol Rus ordusuna geçti..

0

Ukrayna Nükleer Düzenlemeler Denetim Kurulu, Avrupa’nın en büyük santrali Zaporijya Nükleer Santrali sahasının Rus ordusunun kontrolüne geçtiğini duyurdu.

Kuruldan yapılan açıklamada, santraldeki güç ünitelerinin bütünlüğünü koruduğu, radyasyon durumunda değişiklik tespit edilmediği bildirildi. Açıklamada, santral sahasının Rus ordusunun kontrolüne geçmesine rağmen santral personelinin çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

Ukrayna Devlet Acil Durumlar Servisi ise santral sahasında çatışmalar sonucu çıkan yangının söndürüldüğünü duyurdu. Servisten yapılan açıklamada, ilk belirlemelere göre ölü ve yaralı olmadığı aktarıldı.

Ukrayna’da Zaporijya Nükleer Santrali sahasındaki çatışmalarda yangın çıktı

Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en büyük 10 nükleer santralinden biri olarak biliniyor.

Rusya-Ukrayna savaşının ilk günlerinde ülkenin kuzeyindeki Rus güçleri, Çernobil Nükleer Santrali’nin kontrolünü ele geçirmişti. Ülkedeki 4 tesiste 15 faal nükleer reaktöre sahip olan Ukrayna, kullanılan elektriğinin yaklaşık yarısını bu santrallerden sağlıyor.

Yangının çıktığı santral alanında radyasyon seviyesinde bir değişiklik olmadığını duyuran Zaporijya Nükleer Santrali Basın Servisi yetkilisi Andrey Tuz, santral personelinin güvenliğin sağlanması için gerekenleri yaptığını aktardı.

Japonya'da 70 kişi Ukrayna'nın 'uluslararası lejyon' çağrısına cevap verdi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin hafta sonu, Rusya’ya karşı oluşturulacak “uluslararası lejyonun” parçası olmaları için yabancılara yönelik çağrısının etkisi sürüyor.

Kamu yayıncısı NHK’ye göre, Ukrayna’nın Tokyo Büyükelçiliği, yaşları 20 ila 60 arasında değişen ve çoğu eski SDF mensubu Japon vatandaşı 70 kişi bu çağrıya cevap verdiğini bildirdi.

“Uluslararası lejyona” katılmak isteyenlerin gösterdiği sebepler arasında, “Rus güçlerinin Ukrayna’ya saldırılarını affetmeme” ve “bir Japon olarak savaşı durdurmayı isteme” olarak kayda geçtiğine dikkati çekildi.

Söz konusu çağrının yer aldığı mesajını sosyal medya hesabı Twitter’dan kaldıran büyükelçilik bunun yerine, sağlık, afet önleme, bilgi iletişim sahalarından gönüllü aradığını kamuoyuna duyurdu

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, düzenlediği basın toplantısında, Japon vatandaşlarına bu çağrıya yönelik, “Dışişleri Bakanlığı bütün Ukrayna’ya yönelik tahliye tavsiyesi yayımladı. Halkın ‘amacına bakılmaksızın’ seyahatini durdurmalarını istiyoruz” dedi.

Lejyon çağrısı

Zelenskiy, Ukrayna’ya destek vermek isteyen “yabancı gönüllü savaşçıların ülkeye vizesiz girişini sağlayacak” kararı ay başında imzalamıştı.

Kararda, “1 Mart’tan itibaren, sıkıyönetim dönemi için geçici olmak üzere, Ukrayna Uluslararası Lejyon birliğine katılmak isteyen yabancılar için ülkeye vizesiz giriş rejimi getirilmiştir.” ifadesi yer aldı.

27 Şubat’ta Zelenskiy tüm dünya vatandaşlarına ve Ukrayna’nın dostlarına seslenerek, Ukrayna’yı ve Avrupa’yı Rus saldırısına karşı savunmaya çağırmıştı.

Yabancıların orduda 2016’dan beri gönüllü savaşabilmesinin mümkün olduğu ülkede, “Ukrayna’nın Bölgesel Savunması için Uluslararası Lejyon” isminde yabancılardan oluşan bir alt birlik oluşturulmuştu. İlgililerin, ülkelerindeki Ukrayna büyükelçiliklerinin savunma ataşelerine başvurmaları gerektiği belirtilmişti.

Rusya’da yurt dışı merkezli bazı haber sitelerine erişim engellendi

Rusya’da, ABD merkezli Radyo Svoboda, İngiliz yayın kuruluşu BBC Rusça ve merkezi Letonya’da bulunan Meduza’nın internet sitelerine erişim engellendi.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumunun (Roskomnadzor) internet sitesinde yer alan ve kısıtlama uygulanan sitelerin bulunduğu liste güncellendi.

Buna göre, listeye Radyo Svoboda, BBC Rusça ve Meduza’nın internet siteleri eklenirken, Rusya’da söz konusu sitelere erişim engellendi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz