Zeka Oyunları Gerçekten Yararlı mı?

0

Psychological Science in the Public Interest’te yayınlanan bir makalede zeka oyunlarının beynin daha gelişmiş görevler yapmasına çok az katkı sağladığı ileri sürüldü. Bir grup araştırmacı daha önce zeka oyunları hakkında yapılan araştırmalarda eksik yan bularak daha önce iddia edilenin aksine zeka oyunlarının sadece belirli görevleri yapmada katkı sağladığını ortaya çıkardı. Makalede zeka oyunlarının aynı renkteki kağıtları eşleştirme ya da harf dizilerini ezberleme gibi belirli görevlerde beyinin performansını arttırdığını vurgulanırken bunun gündelik performansı etkilediğine dair çok az bir kanıt olduğunu savunulmakta.

2000’li yıllarda bu konuda yapılan araştırmaların zeka oyunlarının beynin daha gelişmiş görevleri yapmasını kolaylaştırdığını ileri sürdüğü ve zeka oyunları oynayan gençlerin ilk defa karşılaştıkları problemleri çözmede başarılı olduğunun vurgulandığı belirtilmekte. Ancak bu 2010’lu yıllarda yapılan araştırmaların bu yönde sonuçlar elde etmekte zorlandığına dikkat çekiliyor.

Zeka oyunlarının belirli görevlerde kişilerin iyi sonuçlar elde etmesini sağlasa da bu konuda herhangi bir genelleme yapılamayacağı görülmekte. Bu konu hakkında tartışmalar devam edeceğe benziyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz