Zühtü Arslan yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi..

0

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Zühtü Arslan, yeniden seçildi.

Arslan’ın 4 yıllık görev süresinin 13 Şubat’ta dolması nedeniyle AYM Genel Kurulunda yapılan seçimde 15 üyeden 8’inin oyunu alarak salt çoğunluğu sağlayan Arslan, üçüncü kez AYM başkanı oldu. Diğer adaylar İrfan Fidan 5 ve Kadir Özkaya ise 2 oy aldı.

Anayasası’nın 146’ncı maddesi ile 2011 tarihli ve 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 12’nci maddesi uyarınca yapılan seçimler, başkan ve üyeler arasında gizli oylamayla yapıldı.

Zühtü Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen 3 aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012’de Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

Yüksek Mahkemenin başkanlığına ise ilk kez 10 Şubat 2015’te seçilen Arslan, 4 yıllık görev süresinin dolmasının ardından başkanlık için yeniden aday oldu, 25 Ocak 2019’daki seçimde de oyların salt çoğunluğunu aldı.

Zühtü Arslan, ikinci kez seçildiği Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevine 13 Şubat 2019’da başlamıştı.

Liderlerden kutlama mesajı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na yeniden seçilen Zühtü Arslan’ı tebrik eder, başarılar dilerim.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi’nde 15 üyenin 8’inin oyunu alarak yeniden Başkan seçilen Zühtü Arslan’ı telefonla aradı ve kutladı. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından da “Anayasa Mahkemesi Başkanlığına yeniden seçilen Zühtü Arslan’ı tebrik ederim. Kendisini arayıp görevinde başarılar diledim.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Anayasa Mahkemesi Başkanlığına yeniden seçilen Zühtü Arslan’ı tebrik ediyor, kendisine başarılar diliyorum. Hiç kimse merak etmesin; bugün devleti yönetenlerin yıkmaya çalıştığı adalet duvarını hep birlikte güçlendireceğiz. Çünkü devlete adalet yakışır!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na yeniden seçilen Sayın Zühtü Arslan’ı tebrik ediyorum. Hukukun üstünlüğüne olan inancımı yineleyerek Sayın Arslan’a yeni döneminde başarılar diliyorum.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Anayasa Mahkemesi üyelerinin oylarıyla yeniden Mahkeme Başkanlığı’na seçilen Sn. Zühtü Arslan’ı tebrik ediyorum. Demokrasimizin ve insan haklarının güvencesi olan Anayasa Mahkemesi’nin tehditlere, baskılara boyun eğmeden, hukukun üstünlüğü ilkesiyle görev yapacağına inanıyorum.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz