Kümes hayvancılığı ile süt ve süt ürünleri üretimi verileri açıklandı..

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 kasım ayı kümes hayvancılığı ile süt ve süt ürünleri üretimi verilerini açıkladı. Tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti. Ticari süt işletmelerince Kasım ayında 743 bin 427 ton inek sütü toplandı.

Tavuk yumurtası üretimi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,3 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 arttı.

Kesilen tavuk sayısı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 azaldı. Kasım ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 10,2 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,5 arttı.

 

Tavuk eti üretimi 174 483 ton, hindi eti üretimi ise 4 954 ton olarak gerçekleşti

 

Tavuk eti üretimi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 4,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 azaldı. Kasım ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 12,6, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 azaldı.

 

Tavuk eti üretim miktarı, Kasım 2018
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 azaldı.
Süt ve Süt Ürünleri Üretimi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz