MOLAVER!

2
Latest posts by Şükrü Gülmüş (see all)

Hayat bir yolculuksa; bana göre en uzun yolcuk; dışa değil, içe yapılan yolculuktur.

Yol değil, yolcu varsa, yolcu yolunu açar ve yürür.

Yolcu da beşerdir.

Yorulur. Durmak ister. Bu duruşa Türkçe Mola , denir. Ben mola’ya bir de ‘’ver’’ekledim. Ve Ocak Medya’da üç yılı bulan yazı yazma yolculuğuna bir ‘’Molaver’’ yapma gereği duydum.

Çünkü Ocak Medya’nın kaptan şoförü  Genel Yayın Yönetmenim sayın Sinan Eskicioğlu; ‘’Sevgili yolcular, bir yıllık molaver’meye ihtiyacım var’’ dedi ve bana da bildirdi.

Gemilerde, uçaklarda, ve kaptanlık yapılan her yerde –Haklı ve haksız. Bu tartışılmaz- kararı kaptanlar verir. Yolcular da buna uyar.

Bana söyledi.

Görüş ve düşüncemi söyledim.

‘’Kararın ne olursa olsun saygı duyarım’’ dedim.

Tek kişi ve bireysel fedakarlıkla bu kadar olur. Bunu ben kendim de yaşadım NASNAME vb pratiklerimle. En azından 22 yılık bir tecrübem var.

X

Bu son yazım değil. Buna onun için ‘’Mollaver’’ dedim. Bir yıl ne ki insan ömründe. Sayılı günler hemen geçer. Ben sayısı sayılmadık 11 gün tutsak kaldım. Birden bire ‘’Serbestsin’’ dediklerinde sanki 11 yıl değil, 11 gün gibi geldi.

Peki ben nasıl ve neden geldim bu Ocak Medya’ya? Niye yazdım, kim getirdi beni buraya, dediğimde, hem mavi gözlü, sarı sakalı ve yüzünde gülücükler açan Hasan Mesut ÖNDER aklıma geldi.

Biliniyor zaten, Hasan Sinan’a söyler. Sinan kabul eder ve Xoca yazar. Xoca da İbrahim Yersiz’i önerir. ‘’Hasan bana, ben de İbrahim’e kafilim’’ dedim ve başladım yazmaya. Üç merhaba verdim ama HİÇ merhaba almadım.  Es geçtim.

Olur ya insanlık hali. Sahip Sinan ve bir de Hasan inanan ya bana yeter dedim. Ancak, dişleri boğazında olanlar; söylenmedik şey bırakmadı. Onlara da güldüm geçtim.

Çünkü GKG’

‘’Kimi beni veli kimi deli görür. Ben kendimi bilirim. Onların beni deli veya veli görmeleri kendi sorunları’’ der. Ben de üstadıma uydum.

Ben şahsen memnundum. Hatta güzel insanlar tanıdım.

Nerdeyse GKG’ının iki kayıp ikilisini de buldum. Biri Emin, biri İbrahim. Mehcer,(Kalem) veya ÜÇ BENZEMEZ bir arada.. Niye olmasın ki; 

Farklıkların bir aradanlığı…

Farklıyız, bir aradayız ve dünyalıyız.

Alt kimliğin, cinsiyetin, milliyetin, dilin ne olursa olsun; 

Dünya vatanımız, insanlık milliyetimiz şiarı bayrağımızda yazsın ve herkes gönderine çeksin.

Yerelden evrensele, evrenselden yerele mekik dokumayan bir halı olmaz olsun. Tek renk ve tekçilik güzelim dünyamızı zindan eder.

Ben böyle bir karanlık dünyada yokum.

Ben bir kardelenim.

Ben eşitim ve insanım.

-Mecbur  ve mahkûm KÜRD-

Yazılarımın tünü topladım. Üç yıl boyunca Ocak Medya’da yazdıklarımı da basıp kitaplaştıracağım. Bir yıl sonra sevgili Sinan ‘’Hocam ben yine dükkanı açtım. Gel bir çay kahve iç’’derse, bende ona her zamanki gibi:

Kadim söylemimle.

‘’Serçavan serdilan’’ derim.

Koşa koşa giderim.

Bir yıllık VİRGÜL koyuyorum.

Güllere, güzellere ve güzel yürekli sevdiklerime de sevgiyle bezenmiş birer GÜN gönderiyorum.

Gülün. Gülüşünüz öne eğilmesin.

GÜLMÜŞ XOCA

30. Nisan.23

Yarın 1 Mayıs’a hazırlık var.

2 YORUMLAR

  1. Josef Stalin: “Oy kullananlar kullansınlar, onlar önemli değil ki, oyları kimin saydığı önemli.” Bu söz beni ürpertti. Bereket ülkemiz Stalin’in Sovyetler Birliği’ne benzemiyo

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz