Türkiye’de yaşanan çevre felaketleri.. Altın Ölüm

0

Gazeteci İbrahim Gündüz’ün Türkiye’de yaşanan çevre felaketlerini anlattığı “Altın Ölüm” isimli kitabı Galeati Yayınevi’nden çıktı.

Siyanürlü-sülfürik asitli madenlerin yıkımlarını belgeleriyle anlatan Gündüz, “Doğaya yönelik saldırılar bu hızla devam ederse Fırat, Gediz ve Karadeniz’de içecek su, ekecek toprak bulamayacağız.” diyor. Gazeteci İbrahim Gündüz, kitabın yazılma amacını ise şöyle ifade ediyor:

“Siz bugün gözün dönmüş bir şekilde Karadeniz’in, Ege’nin, Anadolu’nun ormanlarına, yaylalarına, meralarına, tarım alanlarına saldırıp ‘Altın, altın, altın’ sayıklıyorsunuz. Ne yazık ki bu politikalarınıza alet edebildiğiniz cahil, para hırsıyla gözleri kör olmuş ve önünü görmekten aciz insanlar da bulabiliyorsunuz. Ama inanın bana bu sistem böyle devam ettiği sürece bütün Türkiye’yi de kazsanız, hatta bütün dünyayı da kazsanız, delik deşik etseniz, altını üstüne getirseniz de size yetmeyecek.

Sizler ülkelerinizi ve dünyayı çöle çevirmiş, canlılarını öldürmüş bir grup insan olarak tarihe geçeceksiniz. Benim için kolay olmadı ama bu kitabın en azından okuyanlar açısından Türkiye’de adına ‘altın madenciliği’ denilen ama gerçekte talancılık olan sistemin ne olduğunu görmeleri için bir rehber olacağını ümit ediyorum. Bu kitap Türkiye’de vahşi madencilere ve Türkiye’nin talanına karşı mücadele eden bu gerçek vatanseverlerin mücadelesine bir nebze katkı olursa en büyük mutluluğumuz olacaktır.”

Kitapta neler var?

Dünyanın en büyük siyanür felaketleri nerelerde, ne zaman oldu?

Abdülhamit’in altın saati ve Gümüşköy faciası…

Avrupa Parlamentosu siyanürlü altın madenciliğini ne zaman ve nasıl yasakladı? TBMM’nde “madencilik yasası” ne zaman kabul edildi!!!

AKP iktidarı ve FETÖ’nün Maden ortaklığı nasıl oluştu? Ortaklık nasıl bozuldu?

Siyanürle altın üretiminin insan sağlığına ve çevreye zararsız olduğunu kanıtlamak için Bergama’da siyanürlü atık havuzunda yüzebileceğini belirten milletvekili kimdi? O havuza şov için girip bugün kanser tedavisi gören işçi neler anlatıyor?

Maden sevdalısı komutanlar kimler?

Danıştay’ın siyanürle madenciliği yasaklayan kararı nasıl yok sayıldı?

Necip Hablemitoğlu’nun Bergama Altınları ile ilgili yazdığı kitap Altın Madenciliğine nasıl psikolojik destek sağladı?

Türkiye’de çıkan altın Türkiye’yi zenginleştiriyor mu? Yoksa…

Bir ton kömür, demir, bakır ve altın için kaç ton kazılıyor? Cevherden metale gidene kadar zenginleştirme oranları kaç kattır? Kısaca ülkemiz doğasının tahrip döngüsü nasıl işliyor?

Fındık ve hamsi diyarı, Fatsa’dan siyanür madenlerine nasıl gelindi? Fatsa’nın dramı?

Altından 10 Milyon dolar kazanç için kaç Milyar dolar fındık ateşe atılıyor?

Madencilikte Kışladağ bitti, sıra Murat Dağları’nda mı?

Maden şirketlerine verilen ruhsatların kapsadığı alan düşünüldüğünde ülkemizin kaç da kaçı yabancı şirketlere tahsis edilmiştir? Yoksa “İkinci Sevr Antlaşması”nı mı yaşıyoruz?

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz