Twitter hacklendi.. 5,4 milyon kişinin özel bilgileri paylaşıldı

0

Twitter kullanıcısı 5,4 milyondan fazla kişiye ait kamuya açık olmayan bilgiler şifre kırıcı bir forumda ücretsiz paylaşıldı. Veri ihlaline uğrayanlar arasında bazı ünlülerin ve siyasetçilerin de bulunduğu bildirildi.

Euronews’in aktardığına göre paylaşılan bilgiler arasında, elektronik posta adreslerinden cep telefonu numarasına kadar birçok kişisel bilgi bulunuyor. Veri ihlalinde ayrıca Twitter kimliği, hesap giriş ismi, konumlar ve doğrulanmış statüler gibi bilgilerin de yer aldığı belirtiliyor.

Bilgiler, Twitter’daki bir API (uygulama programlama arayüzü), yani farklı uygulamaların birbiriyle iletişim kurmasına olanak sağlayan bir yazılım açığı kullanılarak geçtiğimiz yıl aralık ayında çalındı. 

Yazılım hatası bulma ödül programı HackerOne’ın açığı ifşa etmesi üzerine Twitter ocak ayında sorunun onarıldığını duyurdu. Ancak bu zayıflık giderilmeden önce çok sayıda tehdit unsurunun bu açıktan yararlanmış olabileceği ifade ediliyor.

Veri ihlalini duyuran Beeping Computer adlı site, bilgiler ücretsiz olarak kamuoyuyla paylaşılmadan önce, bir bilgisayar korsanı tarafından temmuz ayında 30 bin dolar karşılığında HackerOne’a satmak istediğini kaydetti. Ayrıca bu bilgilerin eylül ayında da kısa bir süre satışa sunulduğu belirtildi.about:blank

Açıklanan bilgilere göre 5,4 milyon kullanıcının yanı sıra, Twitter hesabını askıya alan 1,4 milyon kullanıcının da verileri internette gizlice paylaşıldı. Ancak Beeping Computer bu bilgilerin henüz kamuoyuyla paylaşılmadığını doğruladı. 

Öte yandan bağımsız araştırmacılar bu ay açığa çıkan başka bir API açığı dolayısıyla daha da büyük bir veri kümesinin elde edilmiş olabileceğini kaydetti. Yaklaşık 17 milyon kişiyi etkilemiş olabileceği bildirilen bu ihlalin Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcıların hesaplarına ait olabileceği ve 2021’in öncesine gitmediği sanılıyor.

Twitter, askıya alınan hesapları açmaya başladı

Sosyal medya platformu Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’ın daha önce askıya alınan bazı hesapları kullanıma açmaya başladığı bildirildi.

Dailymail’in teknoloji haberleri yapan Platformer News’e dayandırdığı haberine göre Twitter, 10 binden fazla takipçisi olan daha önce kapatılmış yaklaşık 62 bin hesabı tekrar kullanıma açma sürecini başlattı.

Açılacak yaklaşık 62 bin hesabın arasında, eski Beyaz Saray danışmanı Steve Bannon ve “beyazların üstünlüğünü savunan” Ku Klux Klan grubunun eski lideri David Duke gibi isimlere ait hesapların da bulunduğu kaydediliyor. Musk, 23 Kasım’da, kapatılan Twitter hesaplarının bu haftadan itibaren açılacağını duyurmuştu.

Konuya dair başlattığı bir ankette, Musk, “Twitter, yasaları çiğnememiş veya çok fazla istenmeyen mesaj paylaşmamış olmaları koşuluyla, askıya alınan hesaplara genel bir af teklif etmeli mi?” diye sormuş ankete katılan toplam 3,1 milyon kişinin yüzde 72,4’ü evet cevabı verirken yüzde 27,6’sı ise hayır oyu kullanmıştı.

Musk’ın devralmasının ardından Twitter, aralarında eski ABD Başkanı Donald Trump, kongre üyesi Marjorie Taylor Greene ve rapçi Kanye West’in bulunduğu daha önce kapatılan bazı Twitter hesapları kullanıma açmıştı. Twitter, şiddete davet ve tehdit çağrısında bulunan hesapların kapatılmaya devam edileceğini yinelemişti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz