2020 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu açıklandı..

0

ABD 2020 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu açıklandı. Raporda Türkiye’nin ‘azınlık okullarına gerekli desteği vermediği’ iddia edildi.

Raporun, ilgili komisyon tarafından her yıl dünyadaki dini özgürlüklere ilişkin gelişmeler yakından takip edilerek hazırlandığını belirten ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dünyanın farklı bölgelerinde Müslümanları, Hıristiyanları ve Yahudileri hedef alan saldırıların ve ihlallerin arttığına dikkat çekti. Her türlü dini ayrımcılığın ve dini özgürlük ihlalinin reddedilmesi gerektiğini vurguladı.

Raporun Türkiye bölümünde ise, hükümetin azınlıklar başta olmak üzere çeşitli inanç gruplarına ilişkin politikaları değerlendirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tanıtıldığı raporda, ‘sivil toplum örgütlerinden alınan verilere’ dayandırılarak “Protestan cemaatlerinin Türk vatandaşı olmayan liderlerinin giriş yasaklarının ve sınır dışı edilmelerinin hızlandığı bildirildi” ifadelerine yer verildi.

Raporda, azınlıkların ibadethane açmalarının zorlaştığı belirtilerek, hükümetin ‘gayrimüslim azınlıkların liderliğini veya idari yapılarını tanımadığı’ belirtildi. Hükümetin azınlık okullarına yeterli fon sağlamadığı da belirtilen raporda şu ifadeler yer aldı:

“Hükümet, İslam’ı öğreten kamu, özel ve dini okullara fon sağlamaya devam etti. Ancak Lozan Antlaşması kapsamında tanınan azınlık okulları için, Türk edebiyatı gibi Türkçe öğretilen derslerin maaşlarını ödemesi dışında herhangi bir destekte bulunmadı. Azınlık cemaatler, tüm masraflarını, kilise vakıfları ve mezunları dahil olmak üzere bağışlarla finanse etti.”

Raporda, Alevilere yönelik ırkçı saldırılara yer verilerek, Sivas’ta gerçekleşen Madımak katliamı anlatıldı ve Tunceli’de yaşayan Alevi nüfusun ‘yerlerinden edilmeye çalışıldığı’ iddia edildi. Ayrıca, konuyla ilgili kimi aileler tarafından yasal yollara başvurulan ‘zorunlu din dersleri’ hatırlatılarak, eğitim sisteminde ve ibadet etme konularında sıkıntılar yaşadıkları belirtildi.

Diyanet destekli camilerin üniversiteler de dahil ülkenin çoğu yerinde bulunduğu hatırlatılan raporda, Diyanetin ‘Camilerin Aleviler için uygun ibadethaneler olduğu’ yönündeki açıklamasına yer verildi. Basında çıkan haberlere göre, Hıristiyan mezarlıklarına yönelik vandalizm eylemleri artıyor” denilen raporda, sosyal medyada koronavirüsü Yahudilerle ilişkilendiren ifadelerin de kullanıldığı belirtildi.

Ayasofya ve Kariye’nin camiye çevrilmelerine de değinilen raporda, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da konuyla ilgili, “Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi dünya genelindeki milyonlarca Hıristiyan’ı hayal kırıklığına uğratacak.” şeklindeki açıklamasına yer verildi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki nedeniyle Çin’e, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik ihlalleri nedeniyle Myanmar ordusuna dikkati çeken ve Rusya, İran ve Nijerya gibi ülkelerdeki dini özgürlüklerle ilgili sorunların devam ettiğini iddia eden Blinken, “Çin, Müslüman Uygulara yönelik soykırım ve insanlığa karşı suç işlemeye devam ediyor, dini uygulamaları suç haline getiriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bu kapsamda Çin’de ‘Falun Dafa’ adlı yöntemi takip edenlere karşı işlediği hak ihlalleri nedeniyle Çinli yetkili Yu Hui’ye yaptırım getirdiklerini açıklayan Blinken, Çin’deki insan hakları ve dini özgürlük ihlallerini takip etmeye devam edeceklerini belirtti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz