Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede!.. 

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 Olaylarına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. “Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede! Siyasi açıklamalarla tarih yeniden yazılamaz.” diyen Çavuşoğlu, şunları ifade etti:

“Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede! Siyasi açıklamalarla tarih yeniden yazılamaz. Bu tutumlarında ısrar eden fırsatçılar, art niyet ve iki yüzlülükleriyle hatırlanacaktır. Yüce Türk Milleti’ne tarih dersi vermek kimsenin haddi değildir.”

ABD Başkanı Biden, 1915 Olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda yaptığı yazılı açıklamada “soykırım” ifadesini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da söz konusu Ermeni iddialarını gündeme getiren bazı hükümet ve yetkililerine tepki gösterildi.

Gerçeklerle ve uluslararası hukukla bağdaşmayan talihsiz açıklamalar için “tarihi siyasi saiklerle yeniden yazmaya yeltenen beyhude çabalar” nitelendirmesi yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Hiç kimse unutmamalıdır ki 1915 olayları siyasetçilerin kendi gündemlerine ve iç siyasi mülahazalarına göre tanımlanamaz. Böyle bir yaklaşım, ancak tarihin tahrif edilmesine yol açar. Bu taraflı tutumlarını sürdürmekte ısrar edenler, tarihte ucuz siyasi fırsatçılar olarak anılacaktır. Bizim açımızdan hükümsüz olan bu açıklamaları reddediyor, bu yanlışta ısrar edenleri en şiddetli şekilde kınıyoruz.”

Açıklamada hiç kimse ve hiçbir kuruluşun, Türkiye’ye kendi tarihiyle ilgili ders veremeyeceği vurgulanarak “Dar görüşlü siyasi hesaplara hizmet eden ve tarihten husumet çıkarmaya çalışan bu çevreleri, yaptıkları bu vahim hataları düzeltmeye, önerdiğimiz Ortak Tarih Komisyonu’nu desteklemeye ve ülkemizin öncülük ettiği bölgesel barış ve işbirliği çabalarına katkıda bulunmaya çağırıyoruz.” denildi.

Milli Savunma Bakanlığından 1915 olayları açıklaması: Milletimize iftira atmaya çalışanları şiddetle kınıyoruz

Milli Savunma Bakanlığı’nın 1915 olayları açıklamasında, “Tarihi vesikalarla tüm gerçekler ortadayken milletimize iftira atmaya çalışanları şiddetle kınıyor, Ermeni teröristler tarafından katledilen Türklere Allah’tan rahmet diliyoruz” denildi.

Milli Savunma Bakanlığı, 1915 olaylarına ilişkin Türk milletine iftira atmaya çalışanları şiddetle kınadı. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

​​​​​​​”Ulusal ve yabancı arşivlere göre Ermeni terör örgütleri yaşlı, kadın, çocuk demeden 1915 yılında binlerce Türk’ü vahşice katletti. Tarihi vesikalarla tüm gerçekler ortadayken milletimize iftira atmaya çalışanları şiddetle kınıyor, Ermeni teröristler tarafından katledilen Türklere Allah’tan rahmet diliyoruz.”

ABD'li Profesör Dr. Meirowitz: 1915 olaylarıyla Holokost'u karşılaştırmak mantık dışı

ABD’li Profesör Dr. Mark Meirowitz, “1915 olaylarıyla Yahudi Soykırımı’nı (Holokost) karşılaştırılmak mantık dışı ve kabul edilemez.” dedi.

State University in New York Maritime College’da Beşeri Bilimler profesörü olan Meirowitz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok alanın yanı sıra Holokost hakkında da ders verdiğini anlatarak, “Bunun benim için kişisel bir anlamı var çünkü ben bir nevi soykırım çocuğuyum. Anne ve babam Auschwitz Kampı’nda tutulmuş.” diye konuştu.

Anneannesinin Auschwitz Kampı’nda hayatını kaybettiğini belirten Meirowitz, annesinin Belçika’ya, iki teyzesinin de İngiltere’ye ve Arjantin’e kaçtığını ifade etti.

Meirowitz, soykırım ifadesinin birçok olayı tanımlamak için kullanılmasının doğru olmadığına işaret etti. Kendisi için “soykırım” kelimesinin hassasiyet taşıdığını anlatan Meirowitz, “Soykırım terminolojisini dikkatli kullanmadığımızda bir nevi önemini yitirmesine yol açıyoruz.” şeklinde konuştu.

Meirowitz, 1915 olaylarının tarihi yaklaşımla tarihçiler tarafından araştırılması gerektiğinin altını çizerek, Türkiye’nin arşivlerini açtığını hatırlattı.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimine kadar ABD Başkanlarının açıklamalarında “soykırım” ifadesini kullanmamasının doğru bir adım olduğunun altını çizen Meirowitz, şöyle devam etti:

“Soykırım ifadesi çok karmaşık ve incelikli bir ifade. 1915 olayları bağlamında tarihi gerçeklere, savaş dönemindeki gelişmelere bakacak olursak, bu olayların Holokost’la karşılaştırılmasının mümkün olmayacağını görürüz. Karşılaştırılması beni rahatsız ediyor. Holokost gibi, bir nüfusun tamamını yeryüzünden yok etmeyi amaçlayan başka bir trajedi bence yok. 1915 olaylarıyla Yahudi Soykırımı’nı (Holokost) karşılaştırılmak mantık dışı ve kabul edilemez. Soykırım ifadesini dikkatli kullanmazsak o zaman her olayı soykırım gibi tanımlamaya başlarız. Bu da gerçek soykırımların önemini azaltır.” dedi.

Meirowitz, farklı olaylara “soykırım” ifadesinin atfedilmesinin aslında bir nevi soykırım inkarını da beraberinde getirdiğini dile getirdi. Aynı zamanda Fransa ve Arjantin gibi ülkelerin 1915 olaylarını “soykırım olarak kabul etmeyenleri soykırım inkarıyla suçladıklarına” dikkati çeken Meirowitz, şunları kaydetti:

“Bu kabul edilemez. Nazi Adolf Eichmann’a ev sahipliği yapan Arjantin ve Vichy rejimi döneminde Holokost’a suç ortağı olan Fransa, Türkiye’ye ahlak dersi vermeye kalkamaz. Bu ülkelerin oturup kendi tarihlerini gözden geçirmeleri gerekir. Siz ne yaptınız da Türkiye’yi soykırım yapmakla suçlayabiliyorsunuz?”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz