9 ton kaçak fil dişi imha edildi..

0

Uzak Doğu’nun en gelişmiş ekonomilerinden biri olan “şehir devlet” Singapur’da, kaçak olarak ülkeye sokulan 9 ton fil dişi “Dünya Filleri Koruma Günü”nde imha edildi. Çoğunluğu Afrika ülkelerinden getirilen fil dişleri sebebiyle yaklaşık 300 filin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Yetkililer, Singapur Ulusal Parkı’nda taş kırıcılar kullanılarak başlayan fil dişi imha işleminin en az 3-4 gün süreceğini belirtirken, ele geçirilen kaçak malzemelerin piyasa değerinin yaklaşık 13 milyon dolar (96 milyon TL) olduğunu aktardı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Son dönemlerde ele geçirilen en yüksek miktardaki fil dişi imha ediliyor. Bu durum, Singapur hükümetinin kaçakçılıkla savaştığını ve vahşi doğayı koruma adına da kararlı olduğunu göstermektedir.” denildi.

Yetkililer, söz konusu fil dişlerinin 2014 ile 2019 yılları arasında ele geçirildiğini de sözlerine ekledi. Singapur ayrıca 11 Ağustos Dünya Filleri Koruma Günü’nde Vahşi Hayat Adli Merkezi kurumunun açılışını yaptı. Söz konusu devlet kurumunda fil dişlerinin DNA yapısı kontrol edilerek, kaçakçıların bu ürünleri hangi ülke ve coğrafyalardan el ettikleri tespit edilmeye çalışılacak. Singapur bu yöntemle uluslararası alanda işbirliği yaparak, kaçakçılığın önüne geçmeyi planlıyor.

Afrika ve Asya’da sayıları 2 milyonu bulan fil nüfusunun zamanla yarı yarıya azalması sonrası, uluslararası fil dişi ticareti 1989’da yasaklanmıştı. 1970 ve 80’lerin ortalarına kadar fil dişi ticaretinin yüzde 40’ı Japonya ve yüde 50’lik bir kısmıysa Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinin elindeydi. Dünya’da hala Vietnam, Çin ve Tayland gibi Uzak doğu ülkelerinde fil dişlerine ve gergedan boynuzlarına talep bulunuyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz