Afganistan’da 6,5 büyüklüğünde deprem..

0

Afganistan’ın Hindikuş bölgesinde 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin yerin 187,6 kilometre derinliğinde gerçekleştiği kaydedildi. Depremin, 280 milyon kişinin yaşadığı bir alanda hissedildiği kaydediliyor.

Başkent Kabil’de yaklaşık 30 saniye sürdüğü belirtilen depremde insanlar panik içerisinde sokaklara çıktı. Afganistan’da 2 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Sosyal medyada şiddetli sarsıntının Pakistan, Hindistan, Tacikistan ve bazı Orta Asya ülkelerinde de güçlü şekilde hissedildiğine dair paylaşımlar yapıldı. Ulusal basında yer alan haberlerde depremin 6,8 büyüklüğünde olduğu ifade edildi.

Deprem, Pakistan’ın başkenti İslamabad ile Lahor, Ravalpindi, Kuetta, Peşaver ve daha birçok şehrinde hissedildi. Pakistan’ın Hayber Pahtunhva bölgesinde en az 9 kişinin ölümüne neden oldu. Afganistan sınırına yakın bir bölgede yer alan Svat’ta 2 kişi hayatını kaybetti, 150’den fazla kişi yaralandı. Svat’ta tamamen yıkılan veya hasar gören evlerin olduğu belirtiliyor.

Lower Dir bölgesinde bir evin çatısının çökmesi sonucu bir kadın yaşamını yitirdi, 7 kişi yaralandı. İslamabad’da bazı binalarda çatlaklar oluştu. Başbakan Şahbaz Şerif ilgili kurumlara muhtemel acil durumlar için hazır olunması talimatını verdi.

Afganistan'da deprem nedeniyle 3 kişi öldü

Taliban hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Şerafet Zaman Amarhil, basına yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle ülkenin Tahar ve Lagman vilayetlerinde 3 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Afganistan genelinde 44 kişinin yaralandığını ifade eden Amarhil, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini belirtti.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezinden yapılan açıklamada, 6,5 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün, Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Badahşan vilayetinin Curm ilçesi olduğu bildirilmişti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz