AKP-MHP ittifakı darbecidir, kumpasçıdır; bizden korktukları için bize saldırıyorlar..

0

Yeşil Sol Parti, seçim kampanyası kapsamında Yalova’da halk buluşması gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, şunları söyledi:

“AKP-MHP ittifakı kaybedeceğini anladı, çoktan anladı. Onun için her türlü yolu deneyerek varlığını sürdürmek istiyor. Biz seçim kampanyamızı meydanlarda halkımızla yapıyoruz, sizlerin coşkusuyla yapıyoruz. AKP-MHP faşist ittifakı ise devletin imkanlarını, halkın parasını kullanıyor. Bu da yetmiyor polisi ve yargıyı devreye sokuyor, kumpaslar yapıyor.

AKP-MHP ittifakı darbecidir. AKP-MHP faşist bloku kumpasçıdır. Bakın bu sabah Diyarbakır merkezli bir operasyon başlattılar. Yüzden fazla arkadaşımızı gözaltına aldılar. Parti çalışanlarımızı, yöneticilerimizi, gazetecileri, özgür basın emekçilerini, sanatçıları gözaltına aldılar. Niye, çünkü bizden korkuyorlar. Korkuyorlar. Gözaltına alınanlar seçim kampanyasını yürüten arkadaşlarımız.

Öyle etkili bir çalışma yürütüyorsunuz ki sizden korkuyor bu iktidar. Bir yandan İçişleri Bakanı bakanlık görevini yapıyor, öte yandan milletvekili adayı olmuş kumpasları ve operasyonları yönetiyor. Nasıl bir adaletsizlik, nasıl bir vicdansızlık, insan utanır! Bu kadar devlet imkanını adaletsiz bir yarışı yürütmek için kullanmaktan utanır ama bunlarda utanma yok. Neden yaptılar Diyarbakır merkezli bu operasyonu, çünkü kaybettiklerini görüyorlar. Niye bize karşı yapıyorlar, çünkü onlara kaybettirecek olan biziz. Biliyorlar ki Yeşil Sol Parti halkın desteğiyle bu iktidara kaybettirecek. Çok az kaldı. Şurada 19 gün kaldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a biz kaybettireceğiz, bunu biliyorlar. Milletvekilliği seçimlerinde de onlara kaybettireceğiz, bunu biliyorlar.

Bakın dün AKP Diyarbakır İl Başkanı bir açıklama yapmış, diyor ki Yeşil Sol Parti barajın altında kalırsa Diyarbakır’dan 10 milletvekili çıkarırız. Evet, tabii ki güleceğiz buna. O kadar şaşkınlaşmışlar ki bu da amaçlarını ortaya koyuyor. Bizi engelleyebileceklerine inanıyorlar. Daha doğrusu sanki bizi engelleyebilecekmiş gibi çalışıyorlar. Bizi engellemeden, bizi yok etmeden kazanmalarının mümkün olmadığını biliyorlar ama bizi engellemek mümkün mü?

En çok siz gençlerle, kadınlarla kazanacağız. Baskılara boyun eğmedik, zulme karşı diz çökmedik, kumpaslara karşı yolumuzdan dönmedik. İşte bu kararlılık ve inanç AKP-MHP faşist blokunu korkutuyor. Korkuyorlar bizden. Korkmakta da haklılar. Sandığa ve seçmen iradesine, halkın iradesine darbe yapmaya yelteniyorlar ama bunu da engelleyeceğiz. Halkın gücüyle, sizlerin mücadelesiyle engelleyeceğiz. Korktukça panikliyorlar, panikledikçe hırçınlaşıyorlar, hırçınlaştıkça saldırganlaşıyorlar. Ama bu saldırganlığın onlara bir faydası olmayacak. Çünkü saldırdıkça kaybediyorlar. Biz güçleniyoruz, onlar yok oluyorlar.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise Van’da büro açılışına katıldı. “14 Mayıs seçimlerinde 8-0 gibi bir sürprizle halkımıza müjde vermek istiyoruz.” diyen Buldan, şöyle konuştu:

“Bu tarihi fırsatı eğer değerlendiremezsek, bir 5 yıl daha AKP’nin zulmüyle, faşizmiyle, hukuksuz uygulamalarıyla karşı karşıya kalacağımızı hiç kimse unutmasın. O yüzden 14 Mayıs bizler açısından çok önemlidir, Van açısından çok önemlidir; Kürtler, kadınlar ve gençler açısından önemlidir.

Sevgili kadınlar ve gençler; çalınan umutlarımızı, yarınlarımızı geri almak için AKP’ye öyle bir ders vermeliyiz ki bu kentte bir tabela partisi haline gelsinler. Çünkü 21 yıldır bu ülkeyi hukuksuzlukla yönettiler, ayrımcılık yaptılar, Kürt düşmanlığı yaptılar. Demokrasiyi, barışı, hakkı hukuku tanımadılar. Engellemelerle, kısıtlamalarla bizleri siyasetin dışına atmaya çalıştılar ama artık korkunun ecele faydası yok: Onları göndereceğiz ve biz kazanacağız.

Bugün Diyarbakır merkezli birçok ilde yapılan gözaltılar AKP’nin kaybettiğinin göstergesidir. Seçime yakın bir süreçte seçimlerde görev yapacak olan avukatları, seçim sürecinde sahneye çıkacak olan sanatçıları, çalışma yapacak arkadaşlarımızı gözaltına almak acizliktir, korkunun göstergesidir. Ama şunu bilsinler; kaybediyorlar, kaybedecekler. Kaybettikçe saldırıyorlar ama saldırdıkça daha çok kaybedecekler. Bu gözaltıları asla kabul etmiyoruz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bu bir kumpastır, seçimlere yönelik kumpastır.

Geçmişte de kumpas yaptılar, HDP’ye kapatma davası açtılar. Kobanî Kumpas Davası açtılar ama bütün oyunlarını boşa çıkardık. Şimdi bu çalışma yapacak arkadaşlarımızı gözaltına alırlarsa, Yeşil Sol Parti kazanamaz sanıyorlar ama yanılıyorlar. Biz bir gider bin geliriz, bin gider milyonlar olarak geliriz. Ben Van halkına bir kez daha buradan sesleniyorum. Buradaki 8 milletvekili adayımızı 14 Mayıs’ta parlamentoya göndermek için şu an listelerinden girdiğimiz Yeşil Sol Parti’nin rengini ve bayraklarını başta Van olmak üzere Türkiye’nin her yerinde dalgalandırmayı ve parlamentoya 100 vekil ile girmeyi hedeflemeliyiz.

Van halkımıza bu konuda güveniyorum ve bütün aday arkadaşlarımı onlara emanet ediyorum. Seçim gününe kadar gece gündüz çalışacağız. Her kesimi ikna ederek ve birlik ve beraberliğimizi sağlayarak bu faşizmi sona erdireceğiz, bu hukuksuzlukları bitireceğiz. Bunun için büyük bir oranla ve Van’da Yeşil Sol Parti’yi birinci parti yaparak çalışmalarımızı sürdürmek zorundayız. Tarihsel sorumluluk budur ve biz bu sorumluluğu üstlenmek zorundayız. Hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum, hepimizin yolu açık olsun. Mutlaka kazanacağız, mutlaka başaracağız.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz