Türkiye’nin ilk uzay yolcuları..

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ilk uzay yolcularının Alper Gezeravcı ile Tuva Cihangir Atasever olduğunu açıkladı.

Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST’e katılarak konuşma yapan Erdoğan, mayıs ayında başlatılan süreçte bir asil, bir yedek olmak üzere 2 uzay yolcunun belirlendiğini belirterek şöyle devam etti: “Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevine çıkacak arkadaşımız uluslararası uzay istasyonunda 14 gün kalacak. Uzay yolcumuz bu görevde ülkemizin kıymetli üniversite ve araştırma kurumlarının hazırladığı 13 farklı deney gerçekleştirecek. Uzay yolcumuzun uzayla buluşma zamanı 2023 yılının son çeyreği olarak planlanıyor.” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası uzay istasyonuna gidecek Alper Gezeravcı kardeşimiz Hava Kuvvetleri Komutanlığımızda önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotumuz. Tuva Cihangir Atasever kardeşimiz de Roketsan’da uzay fırlatma sistemleri alanında çalışan bir sistem mühendisimiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teknoloji bayramımızı önce İstanbul'da, ardından da Ankara'da yapıyoruz

 “Bu yılki teknoloji bayramımızı önce İstanbul’da, ardından da inşallah Ankara’da yapıyoruz.” diyen Erdoğan, TEKNOFEST’e bu yıl 81 il ve 96 ülkeden 333 bin takım ve 1 milyon yarışmacının başvurduğunu ifade ederek “Burada yarınların uzay yolcularını, mucitlerini, pilotlarını, mühendislerini, fizikçilerini görüyorum.” diye konuştu. 

“Son günlerde yaptıkları skandal açıklamalarla karınlarında büyüttükleri kini ve nefreti ortaya koyuyorlar. ” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Koalisyon masası arttı, önce 6’lı dediler, sonra 7’li oldu, daha sonra 9’lu oldu, ne yapsanız boş, buradan bir şey çıkmaz.” dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:

“(Kılıçdaroğlu) Milli teknoloji projelerinin sergilendiği TEKNOFEST’e ev sahipliği yapan şu havalimanımızı Amerikalı bir şirkete vermeyi taahhüt etti. Kılıçdaroğlu ve yandaşlarının yönetiminde Gazi’nin partisi, Amerikan Muhipleri Cemiyeti’ne dönüşmüştür. Ülkemize, milletimize ve ordumuza hizmet eden yerli milli şirketler varken, Amerikalı firmaların reklam ajanslığına soyunmanın adı mandacılıktır.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazi Mustafa Kemal’in hatırasına hürmeten CHP’yi, özellikle de CHP’ye oy vermeyi düşünen vatandaşlarımıza Allah’tan sabır diliyorum.” ifadelerini kullandı. Mayıs ayında başlatılan süreçte bir asil, bir yedek olmak üzere 2 uzay yolcunun belirlendiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevine çıkacak arkadaşımız uluslararası uzay istasyonunda 14 gün kalacak. Uzay yolcumuz bu görevde ülkemizin kıymetli üniversite ve araştırma kurumlarının hazırladığı 13 farklı deney gerçekleştirecek. Uzay yolcumuzun uzayla buluşma zamanı 2023 yılının son çeyreği olarak planlanıyor.” diye konuştu. 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz