Akşener’den cumhurbaşkanı adaylığı konusunda açıklama..

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Görüşme sonrası Akşener ile Davutoğlu basın toplantısı düzenledi.

“Çok özel bir misafiri ağırladık. Hayırlı olsun ziyareti başlı başına değerlidir ama ülkenin kritik süreçlerden geçtiği dönemde kapsamlı bir istişare yapma imkanımız oldu.” diyen Davutoğlu, şunları söyledi: “Zor zamanlardan geçiyoruz. Türkiye’de bu kriz sarmalının içinde. Bunların dışında Türkiye’ye has krizlerle de boğuşmak durumunda. Sayın Meral Akşener ile fikir alışverişinde bulunduk. Konu başlıkları açısından benzer kanaatlere sahip olduğumuz, ciddi bir sinerji yakaladığımız bizlere hasıl olmuştur.

Sadece bir devlet adamı değil bu ülkenin ortak değerlerini yaşayan bir vatandaş olarak da Gelecek Partisi olarak iki parti bayramlaşma isteğimizi bile reddetti. Ülke sorunu olduğunda nasıl tavır takınacakları konusunda haklı kaygılar içerisindeyiz. İki ana konuda çalışmalarımızı ortaklaştırmak gerektiğini düşünüyorum. Biz iktidarı yıpratmak için değil yol bulmak için siyaset yapıyoruz. İstişare zemini oluşacaktır.

Ayrıca Türkiye’nin vizyonunu içeren hepimizin savunduğu güçlendirilmiş parlamenter sisteme nasıl geçeriz gibi istişarelere de devam edeceğiz. Biden’ın sözleri açısından Türk demokrasisinin Türkiye’yi zan altında bırakan bu açıklamanın ortak tavır alması gerekir. Sayın Genel Başkana da teklif de bulundum. Türkiye’ye yönelik her türlü müdahaleye karşı ortak bir tavır sergileriz çağrısında bulunmuştum. İktidardakiler samimiyse, değilse bu açıklamaları biz her zaman yaparız. Hayırlı olsun temennileri için teşekkür ediyorum, iadeyi ziyarette de bulunacağız.”

“Siz ve Sayın Babacan’ın itirazları dile getirdiğiniz zaman partilere nasıl bakıyorsunuz diye sormuşlardı. Ben de renkliliğe ihtiyaç var, demokrasi anlayışına ihtiyaç var demiştim.” diyen Akşener, şöyle devam etti: “Aynı yerimde duruyorum. Bizler rekabet ediyoruz ama Türkiye’de uzun zamandır müştereklerin ortadan kalkmasına karşı itilaf noktalarının öne çıktığı bir anlayışla yönetiliyor Türkiye. Kırmadan incitmeden de siyasetin yapılabileceğini göstereceğiz sizlere. Sayın Davutoğlu’nun söylediği Biden’a ortak tutum teklifini de olumlu gördük. Başta Ak Parti olmak üzere grubu olan, çünkü ben Erdoğan’ın ne dediğini bilmiyorum, şayet Biden’ın sözlerine karşı tutumu varsa hem Meclis’te hem Gelecek Partisi’nin teklifidir bu. Sayın Erdoğan’ın fikrini merak etmekteyim. Biden’a bağırmaktan hepimiz telef olduk.”

Biden’ın açıklamaları hakkında ise Akşener, “Mevzuda herhangi bir tavır duymadım. Dışişleri Bakanı’ndan duymadım. Erdoğan’dan duymadım. Brunson üzerinden bağırdık çağırdık meğer bunlar kankaymış. Sonra mektup gelmiş. Kurumsal bir ilişkiyi devletler arasında Türkiye geliştirmek zorundadır. Altun’un haddi değildir. Ha bire memurlar konuşuyor.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda da Akşener, “Ortada seçim yok. Hiçbir şey yok. Doğmamış çocuğa don biçmenin doğru olmadığını ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dış politikası hakkında konuşan Davutoğlu ise “Doğu Akdeniz politikası doğrudur. Sıkıştırmak istenilen bir ülke konumunda kalamaz. Mısır ile de görüşülmelidir. Mısır önemli bir konuma sahip. Esnek bir diplomasi ama varlığımızı gösteren bir dış politika şart. Burada yanlış olan şahsi bir politika uygulanmasıdır.” değerlendirmesini yaptı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz