Akşener’den Erdoğan’a: Washington’a milletin bekası için mi şahsi bekan için mi gittin?

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. “Türk milleti ezelden beri onurunu çiğnetmeyen bir millettir.” diyen Akşener, şunları söyledi:

“Esir düşmektense ölmeyi yeğleyen bir milletin bundan daha büyük bir hazinesi olabilir mi? Milli olabilmek için yüreğin millet için atması gerekir. Milleti unutan, milletin onurunu da olur. Bu aziz milletin cumhurbaşkanı gider, dünyanın öbür ucunda 3-5 senatöre ifade verir. İstediği ve hakkı olan hiçbir şeyi alamadığı halde bir FETÖ’cüyü serbest bırakır. Başını öne eğip geri döner.

Sayın Erdoğan, bu millet sana git ve gereğini yap dedi. Git ve milli güvenliğimizin ihtiyaçlarını al ve gel dedi. Sen git, yine boynumuzu büktün. Atsız’ın dizeleri hislerimize tercüman oluyor. Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, bin cihana değişmem bu öksüz Türklüğümü.

Sayın Erdoğan F-35 ve S-400 krizlerini aşmaya gitti. Aşabildi mi? Hayır. Suriye’de verilen sözlerin tutulması için gitti. Tatmin edici bir şey alabildi mi? Hayır alamadı. Sayın Erdoğan neden bu kadar mutlu döndü? Washington’a milletin bekası için mi şahsi bekan için mi gittin kardeşim? Hiçbir şey alamamışken, milletin hakkını savunamamışken neden bu kadar mutlusun?

AKP kadrolarının cüretine bakın, AKP’li bir belediye başkanı Trabzonlu bir kardeşimize ‘Sizi biz Müslüman yaptık’ dedi. Nedir bu Trabzon ile alıp veremediğiniz? 31 Mart’a giderken Ekrem İmamoğlu’na Pontus benzetmesi yapmaktan utanmadınız. Sultan Süleyman’ın doğduğu topraklardan bahsediyorsun. Haddini bil cahil adam. Tarihine ve milletine yabancılaşmış bir kadrodan millete fayda gelmez.

Giresun’da Eynesil’de aramızdan koparılan Rabia Naz yavrumuzu biliyorsunuz. Türkiye adalet arıyor. Rabia Naz’ın anası, babası adalet arıyor. Kızının bir kazaya mı, yoksa bir cinayete mi kurban gittiğini bilmek istiyor. Ama adalet arayanlar her seferinde azar işitiyor, tanıklar ifade değiştiriyor. Adalet, olaydan 1,5 yıl sonra doku örneği istiyor. Bir baba, bir anne adalet geciktikçe, adalet yolunu şaşırdıkça isyan ediyor. Duyan var mı? Yok. Evladını kaybetmiş bir babanın, önce vicdanımızda dokunulmazlığı olacak. Analar konuşacak, babalar konuşacak, siz de başınızı öne eğip dinleyeceksiniz. 1,5 yıl geçmiş, halen bir arpa boyu yol alınamamış. İddialar yenilir yutulur değil ama sorular hala cevapsız. Rant ihalesi olsa, meseleyi iki günde çözerler ama Rabia Naz’ın babası adalet istedi mi vermezler.”

Akşener, iktidara geldiklerinde adeletin gecikmeyeceğini, kimsenin mazlumun hakkını gasbetmeyeceğini, hiçbir bakanın milleti tehdit etmeyeceğini ve milletin hazinesini müteahhitlere peşkeş çekmeyeceklerini iddia etti. Meral Akşener, 3600 ek gösterge bekleyenlerin, emeklilikte yaşa takılanların ve iş arayanların sorunlarının İYİ Parti iktidarında çözüleceğini savundu.

Gümüşhane’deki Dipsiz Göl’de define aranması ve gölün toprakla doldurulmasına da tepki gösteren Akşener, iktidarın geçmişle kavgalı olduğunu öne sürdü. Akşener, “İktidarın ve küçük ortağının bastıkları yerde ot bitmiyor. ‘Maşallah’ dedikleri üç gün yaşamıyor. Baksanıza, 12 bin yıllık gölü kuruttular. O göl kaç medeniyet gördü, bunlardan sonraki kuşaklar ancak fotoğraflarını görebilecek.11 Kasım günü şov yapıp ‘Milyon ağaç diktik’ dediler, aynı gün para bulmak için insanlık tarihinin güzelim mirasını kuruttular. Samimiyetleri, fıtratları karakterleri bu.” şeklinde konuştu.

“Üç gencimizden biri işsiz”

İşsizlik oranına değinen Akşener, AK Parti iktidarının anaların, babaların ve gençlerin umutlarını kuruttuğunu iddia etti. Genç işsizlik oranının yüzde 27,4’e ulaştığını ve neredeyse her üç gençten birinin işsiz olduğunu vurgulayan Akşener, şöyle devam etti:

“15-29 yaş arasındaki 5 milyon 700 bin gencimiz ne okuyor ne çalışıyor. Başkentimiz Ankara’nın nüfusundan daha fazla sayıda gencimiz okuyamıyor, çalışamıyor. Bir yıldan fazla süredir iş arayan gençlerin sayısıysa son bir yılda, 80 binden 454 bine yükseldi. Peki bu kadar işsizliğin olduğu Türkiye’de, adaletli bir iktidar acil önlem olarak ne yapar? İstihdam yaratır, sosyal yardımları artırır değil mi? Maalesef öyle bir şey yok. Seçilmiş bir grup saray yancısına gelince her türlü imkan sağlanıyor ama millete gelince ‘Olsa dükkan senin’ diyorlar.

Toplanan vergilerin nereye gittiğini soran Akşener, “Sosyal yardımlara gitmediğini biliyoruz. Gençlerimize yeni iş sahaları açmaya gitmediği de açık. Yerel seçimden sonra belediyelere de sırtlarını döndüler. Vergiler de arttı. Peki arkadaş, ben şimdi sormayayım mı? Vatandaşa harcamıyorsunuz. Vergileri de bindirdiniz. Hala bütçeyi denkleştiremediniz mi?” ifadelerini kullandı.

Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni de eleştirerek “İşte size, gelirini artırdığı halde bütçe açığını kapatamayan muhteşem sistem; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. İşte size, vatandaşının yokluktan, borçtan intihar ettiği ülkeyi yönetenlerin büyük buluşu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. İşte size kendi genci, ‘battı’ denilen ülkelere kaçıp gitmek isteyen memleketin yeni düzeni; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi.” değerlendirmesinde bulundu.

Akşener bu kadar kötü bir tablodan kurtulmanın zor olmadığını, Türkiye’nin gücü ve imkanlarının yeterli olduğunu, milletin parasının millete harcanması durumunda işlerin düzeleceğini söyledi. Türkiye’nin kalkınması için eğitime çok büyük önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Akşener, şöyle konuştu:

“Okula devam eden milyonlarca öğrencimiz temel becerilerden yoksun olarak mezun oluyorsa, Türkiye kalkınmaz. Eğitimi, ‘siyasete insan devşirme kapısı’ yapmanın sonucu işsizliktir, yoksulluktur. Gençler bugünümüz, çocuklar geleceğimizdir. Her üç gençten birinin eğitimsiz ve işsiz kalması sorun olarak görülmüyorsa, başka neyi sorun olarak göreceğiz? Biz eğitimi, ülkenin geleceği olarak görüyoruz. Ekonominin düze çıkışı olarak görüyoruz. Bağımsızlığımızın teminatı olarak görüyoruz. Bizim için eğitim, sorgulayan, özgürce düşünen, kendi ayakları üstünde durabilecek nesiller yetiştirmektir. Bizim için eğitim, Türk tarımını geliştirecek, topraklarımızın verimini artıracak ziraat mühendisi, genetik mühendisi yetiştirmektir. Bizim için eğitim, yeni tedavi yöntemleri geliştirecek doktorlar, Türk ilaç sanayisini kalkındıracak kimyagerler yetiştirmektir. Bizim için eğitim, fesli müptezeller değil, Halil İnalcık gibi, İlber Ortaylı gibi tarihçiler yetiştirmektir. Bizim için eğitim, geleceğin teknolojilerini kodlayacak yazılımcılar, Türk markalarının dünyaya açılmasını sağlayacak tasarımcılar yetiştirmektir. Bizim için eğitim, tüm dünyanın hayran olacağı eserler yaratacak sanatçılar yetiştirmektir. Bizim için eğitim, şehirlerimizin tarihi dokusuna sahip çıkacak, yeşili koruyacak mimarlar yetiştirmektir.”

Toplantı sonrası parlamenter sisteme dönüşle ilgili bir soru üzerine Akşener, İYİ Parti olarak parlamenter sistem üzerindeki tartışmaları yakından takip ettiklerini söyledi. Parlamenter sistemle ilgili 24 Haziran seçimi itibarıyla hazırlıklarının olduğunu dile getiren Akşener, “Cumhur İttifakı’nın ortakları Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminden çok memnunlar.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz