“Ama ben de çok yoruldum” deyip görevini bıraktı!..

0
Latest posts by Emrullah Bayrak (see all)

Lütfü Yücelik. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı. Tam 30 yıldır ETSO Başkanlığı yapan Yücelik, Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri ile iş insanları, Genç ve Kadın Girişimciler Kurulları ve Oda personeline yemek verdi.

Yücelik, 12 Kasım’da yapılacak olan oda organ seçimlerinde aday olmayacağını açıklayınca “Başkanım sevenlerinizi boynu bükük bırakmayın. Buna hakkınız yoktur” sesleri yükseldi. Yemeğe katılan çok sayıda davetli, aday olması için kendisini ikna etmek üzere kürsüye geldi ancak Yücelik, ailesiyle birlikte aldığı kararından vazgeçmedi.

1 Ocak 1952 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Lütfü Yücelik, 1992 yılında ETSO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. 2010 yılında Meclis Üstün Hizmet Ödülü’nü alan Yücelik, özellikle özelleştirme konusundaki başarılarından dolayı en etkili iş insanı ödülüne de layık görüldü.

Anadolu’nun en etkili iş insanı, verdiği yemekle başkanlık görevine veda etti. Lütfü Yücelik yönetiminde yapılan çalışmaların anlatıldığı bir sinevizyon gösterisi sunuldu.

En büyük hayalinin ETSO Vakfı aracılığıyla Erzurum’a bölgenin ilk vakıf üniversitesini kurmak olduğunu anlatan Yücelik, bu konuda çok ciddi aşamalar kaydedilmesine rağmen 15 Temmuz darbe girişimi ve akabinde yaşanan pandemi süreci sebebiyle bunun gerçekleşmediğini söyledi.

“İnsanlar beni çalışmaya mahkum ediyor.” diyen Yücelik, şöyle devam etti: “Erzurum’da benim en çok üzüldüğüm nokta: Bazı arkadaşlar, bu ülkede bu şehirde hizmet yapmış, iş yapmış insanları karalamaktan başka bir şey yapmıyorlar. Bu ülke bu şehir böyle kalkınmaz. Kalkınma topyekün olur.

Bu şehir, beni hep omuzunda taşıdı, bana destek verdi ama ben de çok yoruldum. Bana müsaade edin, ben bu işi noktalayayım. Hakkınızı helal edin. Gönül böyle istemezdi ama işlerim çok yoğun. Ne aile hayatım oldu. O kadar üzülüyorum ki bir pikniğe dahi gidemedim. Her zaman ölene kadar sizin yanınızdayım. Allah hepinizden razı olsun.”

Bu sözler üzerine yemeğe katılan çok sayıda davetli, aday olması için kendisini ikna etmek üzere kürsüye geldi. “Biz destek vereceğiz başkanım”, “Kesinlikle kabul etmiyoruz başkanım”, “Bizi yetim bırakmayın”, “Başkanım aday olmazsanız bu yemeğin tadı olmaz”, “Başkanım sevenlerinizi boynu bükük bırakmayın, buna hakkınız yoktur” şeklinde konuştular.

Salonda “Bi daha bi daha” sloganları atıldı. “Gerçekten bu benim için bir gurur kaynağı.” diyen Yücelik, “Burada arkadaşlarımızın, dostlarımızın bize gösterdiği teveccüh, evlatlarıma bırakacağım en büyük servet. İnşallah bundan sonra artık ETSO’da olmasa da her zaman doğup büyüdüğümüz, ekmeğini yediğimiz bu topraklara hizmet etmeye, burada üretip burada istihdam sağlamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz