Dünyanın en büyük ikinci elması..

0

Afrika kıtasının refah seviyesi en yüksek ülkelerinden Botswana’da tarihin en büyük ikinci elması bulundu.

Kanadalı şirket Lucara Diamond Corp tarafından bulunan, 352 gram ağırlığında tenis topundan biraz daha büyük olan elmas 1,758 karatlık boyuta sahip. Ancak elmasın istenilen ölçüde parlak olmadığı ve bu sebeple rekor fiyata satılamayacağı belirtildi.

Aynı şirket çok verimli bir maden olan Karowe’de 2015 yılında Lesedi La Rona adı verilen bin 109 karatlık elmas bulmuş ve 2016 Haziran’ında yapılan açık artırmada elmas İngiliz Graff Diamonds tarafından 53 milyon Dolar’a satın alınmıştı.

Olay sonrası elması bulan şirket Lucara Diamond’ın borsadaki hisseleri de yüzde 11,4 değer kazanarak son 2 ayın en yüksek rakamına ulaştı. Firma yetkilileri Karowe madeninde çok değerli elmaslar bulduklarını ve taşlardan 12 tanesinin 300 karattan daha büyük olduğunu açıkladı. Son bir ayda ise 327 karat ve 72 karatlık iki elmas bulundu.

Karowe’nin tepe yöneticisi (CEO) Eira Thomas şirketlerinin son 4 senede 1000 karattan daha büyük iki elmas bulduğunu, ileride de büyük ve yüksek kalitede taşlar üretmeye devam edeceklerini söyledi.

Botswana’da gün yüzüne çıkarılmış tarihin en büyük ikinci elmasının, değerli parlaklık üretmediği için beklenen değerde olmadığı ve rekor bir fiyata satılamayacağı bildirildi. Keşfedilen en büyük elmas, 1905’te Güney Afrika’daki Pretoria yakınlarında bulunan 3.106 karatlık Cullinan olarak biliniyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz