Ailedeki en büyük çocuk olmanın getirdiği zorluklar!

0
Rabia Güner

Büyük çocuk olmanın bazı dinamikleri vardır. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için ailedeki en büyük çocuk olmanın getirdiği zorluklardan bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Büyük çocuk olmak beraberinde bazı zorluklar ve sorumluluklar getirir. Peki, bunlar nelerdir? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Mükemmeliyetçilik

Ücretsiz Pembe Elbiseli Kadının Sığ Odak Fotoğrafı Stok Fotoğraflar

Büyük kardeşlerde en sık görülen sorunların başında mükemmeliyetçilik gelir. Çünkü bu noktada çocuk, ebeveynlerinin tecrübesizliğinden nasibini almıştır. Daha önce çocuk yetiştirmemiş olan anne ve babalar adeta deneme- yanılma yoluyla bunu sağlar.

Çocuk katı kurallara, aşırı beklentilere ve tutarsız çocuk yetiştirme yöntemlerine maruz kalır. Uzmanlara göre bu da büyük kardeşlerin mükemmeliyetçi insanlar olmalarına neden olur.

Yetersizlik hissi

Ücretsiz Kapı Eşiğinde Oturan Yalnız Kız Stok Fotoğraflar

Büyük çocukların çoğu kendini yetersiz görür. Çünkü anne ve babaların ilk çocuğu yetiştirme tarzları, yüksek beklentileri, yükledikleri sorumluluklar kendilerine karşı eleştirel olmalarına sebep olur. En büyük çocuk her zaman daha fazla çabalaması gerektiğini düşünür.

Daha da ileri vakalarda ise çocuk başarılarını veya güzel şeyleri hak etmediğini düşünür. Üstelik yeteneklerinden ve becerilerinden de şüphe duymaya başlar. Tüm bunlar da çocuğun hem psikolojik hem de fizyolojik olarak sorunlar yaşamasına neden olur.

Ebeveynlik

Ücretsiz Gri çiçekli Tekstil üzerine Kızın Yanında Uyuyan Bebek Stok Fotoğraflar

Büyük çocuklar küçük yaşlardan itibaren ebeveynlik vazifesini üstlenmek zorunda kalır. Büyük çocuklara, kardeşlerine göz kulak olmak, yemeğini yedirmek ya da takip etmek gibi sorumluluklar verilir.

Uzmanlara göre daha çocukluk döneminde böyle önemli sorumluluklar edinmek durumunda kalan çocuklar ilerleyen yaşlarda sevdiklerine bakıcılık yapma ihityacı hisseder. Ayrıca bunlara bağlı olarak da daha kaygılı ve endişeli bir yaşamla mücade etmek durumunda kalır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz