Emeklilerden ‘zam’ mitingi

0

Ankara’da Tüm Emekliler Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikası üyesi yaklaşık 500 kişi, Anıtpark’ta miting düzenleyerek maaşlarına zam istedi.

Ülkenin dört bir yanından mitinge gelen emekliler, “Saraya değil emekliye bütçe. İnsanca yaşamak istiyoruz. Zamlar geri alınsın, bu zamlarla yaşanmaz. Emekliyiz haklıyız kazanacağız. Sendika hakkımız engellenemez. Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla ses yükseltti.

Çok sayıda sendika üyesi emekli, müzik eşliğinde halay çekerek, ‘Geçinemiyoruz, emekliye zam’ sloganları attı. Mitingde bir konuşma yapan Emekliler Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Mahinur Şahbaz, emeklilerin ve yaşlıların toplumun vicdanı olduğunu belirterek, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve hukuk devletinden yana olduklarını söyledi. Şahbaz, siyasilerin problemleri çözmediğini ve ertelediğini belirterek, “Siyasilere sesimizi duyurmak, sorumluluklarını hatırlatmak ve taleplerimizi iletmek için Ankara’dayız” dedi.

Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen de, “Artık tencere kaynatamıyoruz. Tencere ve tavalarımız öfkelerimizle doluyor. İnsanın insana kul değil, insanın insana sığınak olduğu; yani barışın, sevginin ve hoşgörünün olduğu laik bir yaşam istiyoruz. Yüksek enflasyon karşısında büyük hak kayıplarımız olmuştur ve daha da olacağa benziyor. O nedenle maaşlarımıza insanca yaşanacak ek artış istiyoruz. Bu artış yüzde 60’tan az olmamalıdır. Emeklilerin sendika haklarının önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Bu konuyla ilgili bakanlıkla ortak çalışmaya hazırız” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz