Filipinler’de heyelan.. 45 kişinin cesedine ulaşıldı, kayıp 34 kişiyi aranıyor

0

Filipinler’de 88 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Mangkhut tayfununun getirdiği aşırı yağışın ardından meydana gelen heyelan iki köyü yuttu. Köylerde bulunan 45 kişinin cesedine ulaşıldı, kayıp 34 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Ülkenin kuzey kıyılarını geçen hafta etkisi altına alan Mangkhut tayfunu etkisini kaybetse de geride bir felaket bıraktı. İlk gün saatteki hızı 255 kilometreye kadar ulaşan tayfun pazar günü etkisini kaybetti. Ancak tayfun süresince 81 kişi hayatını kaybetti.

Euronews’in aktardığına göre altın madenciliğinin yapıldığı Cebu bölgesinde meydana gelen torak kaymaları iki köyü vurdu. Köylerde bulunan 30 ev çamur dalgaları tarafından yutuldu. Torak altında kalan bazı köylüler cep telefonları ile mesaj atarak yardım istedi.

Acil durum ekiplerinin müdahalesiyle çok az sayıda köylü kurtarılabildi. Yapılan arama çalışmalarında şimdiye kadar 45 kişinin cesedine ulaşıldı. Yetkililer kayıp 34 kişinin bulunması için arama çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Yaşanan ölümlü heyelanların ardından bölgedeki taş ocakları ve altın madenleri bir kez daha gündeme geldi. Maden ocaklarının toprak kaymalarını tetiklediği gerekçesiyle kapatılması istendi.

Devlet Başkanı Rodrigo Duterte de bazı bölgelerde faaliyet gösteren küçük ölçekli altın madenlerinde çalışmalarının geçici olarak durması için talimat verdi. Ancak bölgedeki önemli gelir kaynağı madenciliğin devam edeceği belirtiliyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz