İmamoğlu’nun avukatları HSK’ya başvurdu..

0

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatları, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) başvurdu. Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Daire Başkanlığı’na yapılan başvuruda, şu ifadeler yer aldı:

“Bilindiği üzere, müvekkilimiz Ekrem İmamoğlu hakkında İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2021/418 E numarası ile yürütülmekte olan yargılama sürecinde, 01/06/2022 tarihinde görülen 5. celse sonrasında savunma avukatları olarak tevsii tahkikat taleplerimizi yerinde görüp erteleme kararı vererek yeni bir duruşma günü belirleyen mahkeme hakimi Hüseyin Zengin, Samsun’a atanmış ve yerine Mehdi Komşul görevlendirilmiştir.

Atanan yeni hâkim ile sürdürülen ve kanımızca adil yargılama ilkelerinin ihlal edildiği kovuşturma süreci sonunda, 9. celsede verilen kararla müvekkilimize yönelik 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasaklılık cezası verilmiştir. Sözü edilen atamalar ile doğal hâkim ilkesinin ihlal edildiğine yönelik haklı kaygılar, kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olmuştur.”

CHP PM üyesi avukat Günaydın, şunları söyledi: Hüseyin Zengin duruşmalar sürerken neden, hangi amaçla ve hangi gerekçeyle Samsun’a nakledilmiştir? Birinci dilekçede birinci talebimiz budur. İkinci talep ise şudur. Hüseyin Zengin Samsun’a tayin edildikten sonra gerek çevresine gerek kendisini arayan basın mensuplarına verdiği beyanatlarda kendisine İstanbul’da Anadolu Adliyesi’nde baskı yapıldığını, bu duruşmada cezalandırma çıkması halinde ağır ceza hakimliğine terfi ettirileceğini, eğer ceza vermezse tam tersine naklinin çıkacağını, bir başsavcının kendisine gelerek bölge adliye mahkemesinde ayarlandığını dolayısıyla karar vermesinde bir sıkıntı doğmayacağını söylediğini ifade etmektedir.

HSK’nin Birinci Dairesi bu konuya bakmakla görevli. Ancak Birinci Daire’ye ucu açık bir keyfi takdir yetkisi atanmış, verilmiş değildir. Hâkim ve savcılara yönelik nakil yönetmeliği bunların koşullarını belirlemiştir.

Örneğin resen atanamazlar. Süreleri dolmadan gönderilemezler. Bir atama talebinin olup olmadığına bakılır. Hüseyin Zengin’in bir atama talebinin olmadığını biliyoruz. Başarısızlığı ve görev gereklerine uyumsuzluğu belgelerle tespit edilmiş midir? Bulunduğu yerde kendi kusuru olmaksızın herhangi bir nedenle hakimliğin gerektirdiği onur ve tarafsızlık içinde görev yapamayacağı veya bulunduğu yerde kalmasının mesleğin nüfuz ve itibarını sarsacağına yönelik bir tespit var mıdır?

İşlerin çokluğuna ve çeşidine göre gereken sürat ve başarıyı gösteremediğine yönelik bir soruşturma ya da belgeleme var mıdır? Hakkında bir yer değiştirme cezası var mıdır? Atamaya gerekçe gösterilecek bir mazeret, sağlık durumu, eş durumu, öğrenim durumu var mıdır? Bir doğal afet söz konusu mudur? Veya kadrosunun, mahkemesinin kaldırılması gibi bir durum var mıdır?”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz