Kılıçdaroğlu: Kimse karamsarlığa kapılmasın, 15 Mayıs’ta bu ülkeye baharı getireceğiz

0

CHP Genel Başkanı Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal ile Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ü ziyaret etti.

CHP İstanbul İl Başkanlığına yönelik saldırı girişimiyle ilgili Kılıçdaroğlu, “Arkadaşlar hiç kimse merak etmesin, kimse karamsarlığa kapılmasın, emin olun 15 Mayıs’ta bu ülkeye baharı getireceğiz, huzuru getireceğiz, bu tür olaylar olmayacak. Olayları yaratanlar da süratle yakalanıp yargılanacaklar, kimse üzülmesin. Biz üzülmüyoruz ama tabii böyle bir olayın olmaması bizim en büyük arzularımızdan birisi. Bu olmayacak bir daha Türkiye’de.” dedi.

Görüşmeler sonrası yapılan açıklamalar şöyle:

Kılıçdaroğlu: DSP’nin Sayın Genel Başkanı lütfedip talebimizi kabul ettiler, bizi kabul ettiler, kendilerine ve arkadaşlarına şükran borçluyuz, teşekkür ederiz. Aynı zamanda kardeş bir parti olduğunun da bincindeyiz. Birlikte, arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’deki ekonomik durumu, yapılması gerekenleri tartıştık. Demokraside yaşadığımız olumsuzluklar konusunda karşılıklı düşüncelerimizi aktardık. Türkiye’nin özellikle ekonomi konusunda yaşadığı büyük açmazlar, mutfaklardaki yangın, bu yangının söndürülmesi gerektiği konusundaki düşünceleri de Sayın Genel Başkan ve arkadaşlarıyla konuştuk ve ifade ettik düşüncelerimizi. Şundan bütün vatandaşlarımızın emin olmasını isterim; Türkiye büyük bir ülke, Türkiye güçlü bir ülke, Türkiye bütün sorunlarını kendi öz gücüyle aşabilecek bir potansiyele sahip olan bir ülke. Dolaysıyla hiç kimsenin karamsarlığa kapılmasına da gerek yok. İnşallah göreceksiniz, ayın 15’inde yani 15 Mayıs’ta yeni bir Türkiye’ye uyanacağız hep beraber. Baharı göreceğiz, güzelliği göreceğiz, birlikte olmayı göreceğiz, kucaklaşmayı göreceğiz, huzuru göreceğiz, farklı düşüncelere saygıyı göreceğiz, siyasal partiler arasındaki dayanışmayı ve karşılıklı söylenen önerilerin ne kadar daha sağlıklı bir ortamda dinlendiğini göreceğiz. Bütün bunlar bizim açımızdan çok önemli. Düşüncelerimi Sayın Genel Başkanıma ve arkadaşlarına aktardım. Dediğim gibi bizi kabul ettikleri için kendilerine yürekten teşekkür ederim.

Resim

Önder Aksakal: Sayın Genel Başkanım, çalışma arkadaşlarınızla birlikte bu nazik ziyaretiniz için teşekkürlerimizi arz ediyorum DSP olarak.  Demokrasinin en güzel tarafı, siyasi partilerin kendi aralarında diyalogların sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesidir. Öncelikle 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem TBMM Seçimlerinin ülkemize, milletimize ve tabii ki tüm adaylara hayırlı olmasını diliyorum. Demokrasi geleneklerimize yakışır bir seçim yapılmasını temenni ediyorum. Elbette DSP olarak Onursal Genel Başkanımız Bülent Ecevit’ten aldığımız öğreti ve birikimle; milliyetçi, vatansever, emekten yana sol politikalarımızla 100 yıllık Cumhuriyet değerleri, cumhuriyetin, Atatürk’ün ilkeleri, değerleri ve ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olarak tam bağımsız Türkiye idealine olan bağlılığımızla da doğrultulu tutarlılığımızla çalışmalarımız yürütüyoruz. DSP için vatan ve bayrak çok önemlidir. Türkiye’de kapısında KKTC’nin dalgalandığı tek siyasi parti DSP’dir; Kıbrıs çok önemlidir, Mavi Vatan, Ege çok önemlidir. 14 Mayıs seçimlerini bir önceki seçimlerden ayıran, günümüzde yaşadığımız hadiseleri dikkatle değerlendirdiğimizde en önemli özellik ise değerli arkadaşlar, küresel emperyalist yapılarla kadim Türk Devleti’nin arasında bir seçim olduğudur, bunu gözden uzak tutmamamız gerekiyor, bunu görmek gerekiyor. Cumhuriyetimizin 100 yıllık geçmişiyle hesaplaşma hayallerini kuranlara DSP, elbette ki Türk milletinin bu hassasiyetiyle gerekli karşılığı her zaman vermiştir, bundan sonra da vermeye devam edecektir. Ben de Sayın CHP Genel Başkanımıza, Sayın Cumhurbaşkanı Adayımıza çıktığı yolda hayırlı, başarılı sonuçlar elde etmesini temenni ediyorum. Çalışma arkadaşlarına da bizlere göstermiş oldukları bu nezaket için saygılarımı sunuyorum. Sizlere de, basın mensuplarına emekleri için teşekkür ediyorum.

Resim

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül ile Türkiye Değişim Partisi Genel Merkezi’nde görüştü.

Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini açıklayan Mustafa Sarıgül, şunları ifade etti: “Türkiye Cumhuriyeti’mizin inşallah 13’üncü Cumhurbaşkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve değerli arkadaşlarını TDP’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Sayın Kılıçdaroğlu’yla ne zaman bir araya gelsek Türkiye’yi konuşuruz, sorunlarını konuşuruz ve sorunları konuşmaktan da her zaman keyif alırız. Bugün de çok güzel bir görüşmeyi birlikte ve heyetler olarak gerçekleştirdik. TDP olarak demokratik parlamenter sistemden yana olan bir partiyiz. Tarafsız Cumhurbaşkanı, güçlü Meclis, bağımsız yargıyı arzu ediyoruz. İnanıyorum ki Türkiye’mizi demokratik parlamenter sisteme geçirecek olan en doğru aday Sayın Kılıçdaroğlu’dur. İnanıyorum ki Türkiye’mizi raylarına oturtacak aday Sayın Kılıçdaroğlu’dur. TDP olarak sorumluluğumuzun bilinci içerisindeyiz. Bugünlerde birleşme günü, armudun sapı üzümün çöpü deme günü değil. Özellikle bireysel konuşma günü değil toplumsal konuşma günü. TDP olarak inşallah 13’üncü Cumhurbaşkanımızı genel merkezimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duydum. 14 Mayıs seçimlerinde demokrasi, barış, özgürlük, ulusal birlik kazansın, inançlara saygılı laiklik kazansın. 14 Mayıs seçimlerinde kardeşlik hukuku, toplumsal barış kazansın. İnşallah 13’üncü Cumhurbaşkanımızın yolunuz açık olsun, Allah’ım her zaman sizi korusun.”

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Türkiye’nin sorunlarını, deprem bölgesinin sorunlarını, siyasette bulunduğumuz noktayı kendisiyle ve arkadaşlarıyla görüştük. Önümüzdeki süreç içerisinde Türkiye’nin değişime ihtiyacı var. Gerçekten de Türkiye’nin bir bahar havasına ihtiyacı var, bu bahar havasını yakalamak zorundayız, ‘Halil İbrahim Sofrası’nı büyütmek zorundayız.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz