Putin’in ‘soykırım’ yaptığını savundu..

0

ABD Başkanı Joe Biden, ülkesindeki yüksek enflasyonun nedeninin Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da “soykırım” yaptığını savundu.

Biden, Iowa’da, ülkede son dönemde artan akaryakıt fiyatları ve son 41 yılın zirvesini gören enflasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Ülkedeki fiyat artışlarının vatandaş üzerindeki etkisini azaltmak için ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Biden, “Ukrayna işgalinin tüm dünyada akaryakıt ve gıda fiyatlarını artırmasından etkilendik. Dünyanın en büyük tahıl üreticisi olan Çin, Rusya ve Ukrayna eskisi gibi üretmiyor. Bu nedenle de her şeyin fiyatı artıyor. Bugünkü açıklanan enflasyonun yüzde 70’inin akaryakıt ve gıda fiyatlarından kaynaklandığını gördük.” diye konuştu.

Biden, enflasyonun etkilerinin azaltılması için Kongre ile çalıştıklarını ifade ederek, enflasyonu “Putin’in fiyat artışı” olarak nitelendirdi. Tüm dünyadaki ve ABD’deki akaryakıt fiyatlarının azaltılması için stratejik petrol rezervlerinden her gün 1 milyon varil petrolü piyasaya sürdüklerini ve diğer ülkelerin de benzeri adımlar attığını dile getiren Biden, “Ailenizin bütçesi, arabanızın deposunu doldurma gücünüz, dünyanın öbür ucundaki bir diktatörün (Putin) savaş ilan edip, soykırım yapmasına bağlı olmamalı.” ifadesini kullandı.

Daha önce Buça’da yaşananları “savaş suçu” olarak nitelendiren Biden, bu sözleriyle Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri için ilk kez “soykırım” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri için “soykırım” ifadesini kasıtlı olarak kullandığını belirterek, “Putin’in Ukraynalı olma fikrini silmeye çalıştığı daha da belirginleşiyor.” dedi. Biden, Iowa ziyaretinde yaptığı konuşmada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da “soykırım” yaptığına yönelik sözlerini değerlendirdi.

“Soykırım” ifadesini kasıtlı olarak kullandığını vurgulayan Biden, “Putin’in Ukraynalı olma fikrini silmeye çalıştığı daha da belirginleşiyor.” dedi.

Kiev yakınlarındaki Buça’da sivillere ait cesetlerin bulunmasına ilişkin Biden, “Bu konudaki kanıtlar artıyor. Durum geçen haftakinden daha farklı. Rusların Ukrayna’da tam anlamıyla korkunç şeyler yaptığına dair daha büyük kanıtlar var.” ifadelerini kullandı.

Biden, Ukrayna’da yaşananlara ilişkin her geçen gün daha çok şey öğrendiklerine işaret ederek, “Avukatların uluslararası açıdan bu olayları benim gördüğüm gibi görmediklerine karar vermelerine izin vereceğiz.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz