“Top mermisinin ABD özel kuvvetleri üssüne yakın bir noktaya düştüğü” iddiası..

0

Milli Savunma Bakanlığı, ABD özel kuvvetlerinin top atışlarının hedefi olduğuna ilişkin iddialar hakkında açıklama yaptı.

Bakanlık, Fırat’ın doğusundaki ABD gözlem noktasına ateş açıldığı iddialarına ilişkin şu bilgileri verdi: “ABD gözlem noktasının yaklaşık 1000 metre güney batısındaki tepelerden Suruç’un güneyindeki sınır karakollarımıza Doçka ve havan tacizleri yapılmıştır. Meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek atışların yapıldığı terör mevzileri ateş altına alınmıştır. ABD’nin gözlem noktasına ise herhangi bir atış söz konusu değildir. Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. ABD tarafından konunun tarafımıza iletilmesi sonucu tedbiren ateşler kesilmiştir. Kesinlikle ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir.”

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Pentagon yetkilisi ise “Kobani yakınlarında askeri üssün değil askeri gözlem noktasının yakınında bir patlama meydana geldiğinin farkındayız.” dedi. Patlamanın detaylarına ilişkin bilgi toplamaya devam ettiklerini anlatan yetkili, “Saldırıda hiçbir ABD askeri zarar görmedi. Saldırının kim tarafından gerçekleştirildiğini henüz bilmiyoruz. Amerikan askerlerine yönelik bilinçli bir saldırı olduğuna inanmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz