Ukrayna, Avrupa’nın güvenliği için savaşmakta..

0

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ülkesinin Avrupa’nın güvenliğini savunmak için Rusya’ya karşı savaştığını söyledi.

Ukrayna’nın yeniden inşasına ilişkin Berlin’de düzenlenen konferansa video bağlantısı ile katılan Zelenskiy, “Binlerce ev, okullar, caddeler, tren istasyonları ve nükleer santrallar yakılıp yıkıldı. Dolayısıyla Ukrayna’ya yatırım, geleceğin AB ülkesine yatırımdır. Avrupa, ancak Ukrayna ile birlikte düşünülebilir. Ukrayna, Rusya’ya karşı Avrupa’nın güvenliğini savunmak için savaşmaktadır.” dedi.

Zelenskiy Rus füzelerinin ve İran’a ait insansız hava araçlarının ülkesinin enerji sektörünün “üçte birinden fazlasını” yok ettiğini aktardı. Hastaneler, okullar, ulaşım yolları ve diğer hayati altyapı yatırımlarının acil yapılması gerektiğini belirten Zelenskiy, “Ukrayna’nın enerji altyapısının üçte birinden fazlası füze saldırılarıyla tahrip edilmişti. Yeniden yapılanmanın bu kısmı savaş sonrasına ertelenemez. Ukrayna’nın bunun için şimdi paraya ihtiyacı var. Önde gelen sanayileşmiş ülkelerden oluşan G7 tarafından düşünülen yeniden yapılandırma fonu önümüzdeki aydan itibaren çalışmalarına başlamalıdır.” diye konuştu.

Gelecek yıl bütçe açığını dengelemek için 38 milyar dolarlık bir mali ihtiyaç bulunduğunu dile getiren Zelenskiy, özellikle bu parayla öğretmenlere, doktorlara ve emekli maaşlarına ödeme yapılacağına işaret etti.

Zelenskiy, Ukrayna’da konutların yeniden inşası için büyük bir ihtiyaç bulunduğuna dikkati çekerek, “Şu an itibariyle tek bir kuruş bile almadık. Bu nedenle sizden bugün gerekli kararı vermenizi rica ediyorum” dedi.

AB’nin Ukrayna’ya yardım ederek kendi geleceğini de güvence altına alacağını vurgulayan Zelenskiy, “Topraklarımızın tamamını Rus işgalcilerden kurtardığımızda, AB Rus enerji kaynaklarını bizim yardımımızla ikame edebilecektir ve potansiyel olarak onlarca gigawatlık elektrik ihracatımız Avrupa iklim politikasının temel direklerinden biri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Putin ülkedeki durumun gerçekçi değerlendirilmesine ihtiyaç olduğunu belirtti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomik yaptırımlar ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle ülkede bütün alanlarda daha yüksek tempoyla çalışılmasına ve genel olarak durumun daha gerçekçi değerlendirilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Putin, Rusya Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının sağlanması hususunda hükümet nezdinde kurulan koordinasyon kurulunun çevrim içi yapılan ilk toplantısında konuştu.

Kurulun, 21 Ekim’de imzaladığı kararname ile oluşturulduğunu hatırlatan Putin, ekonomi alanındaki kısıtlamalarla ve Ukrayna’daki “özel askeri operasyon” ile bağlantılı olarak karar alma süreçlerinin güncellenmesi gerektiğini, bunun için ülkedeki kurum ve kuruluşların koordinasyonuna yönelik çalışacaklarını belirtti.

Putin, “Bütün alanlarda daha yüksek tempoya ve genel olarak durumun son derece gerçekçi değerlendirilmesine ihtiyacımız var. Bu, sadece doğrudan özel askeri operasyon için geçerli değil, hemen hemen tüm alanlardaki çalışmalarımızın tamamı için geçerli.” dedi.

Ayrıca Putin, Ukrayna’daki savaşta yer alan Rus askerlerinin teçhizat ve özel araçlara sahip olmasının yanı sıra bu araçların rahat, etkili ve modern özellikler taşıması gerektiğini vurguladı.

Rusya’nın güvenliği hakkında konuşan Putin, ülkede artık ciddi, önemli yeni zorluklar bulunduğunu dile getirdi. Bu durumun Savunma Bakanlığı ve güvenlik güçlerini ilgilendirdiğine dikkati çeken Putin, bu kurumların yeni formatta çalışmalara uyum sağlamasını, bürokratik prosedürlere sığınmamasını istedi. Putin, aksi halde hiçbir yönde istenilen sonucun alınamayacağını ifade etti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz