Ben Kemal, geliyorum!..

0
Latest posts by Emrullah Bayrak (see all)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa’nın bir başka ifadeyle Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı oldu. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rakibi olan Kemal Kılıçdaroğlu kimdir?

“Gandi Kemal” veya “Bay Kemal” lakaplarıyla gündem olan Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948 tarihinde Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde dünyaya geldi. Babasının tapu memuru olması dolayısıyla ilk ve orta eğitimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde aldı.

Nazımiyeli olan ailesi Horasan’dan göçerek Anadolu’ya yerleşen Tunceli Aşiretlerinden Kureyşan Aşiretine mensuptur. Oğuzlar’ın Bozok kolunun Beğdili boyundan olduğu ve Ehl-i Beyt’e kadar giden Seyyid soyuna uzanan aile geçmişi bilgisi Osmanlı’dan bu yana birçok tarihi vesikada yer alıyor.

Kılıçdaroğlu, 9 Ekim 2018 tarihindeki CHP grup konuşmasında, atalarının İran’ın Horasan bölgesinden Selçuklu zamanında Anadolu’nun Türkleşmesini sağlayan Anadolu erenleri olarak geldiklerini; büyük dedesinin Akşehir’de türbesi olan Seyyid Mahmud Hayrânî olduğunu belirtmişti.

Elazığ Ticaret Lisesi’ni 1967 yılında birincilikle bitiren Kılıçdaroğlu, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971 yılında mezun oldu. Aynı yıl girdiği Hesap Uzman Yardımcılığı Sınavının ardından Maliye Bakanlığı’nda göreve başlayan Kılıçdaroğlu, daha sonra Hesap Uzmanı oldu.

Bir yıl Fransa’da kaldıktan sonra hesap uzmanlığını 1983 yılına kadar sürdüren Kılıçdaroğlu, Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 1991 yılında BAĞ-KUR Genel Müdürlüğü’nü atanan Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) Genel Müdürü oldu.

Kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı yapan Kılıçdaroğlu, 1994 yılında Ekonomik Trend Dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, 1999 yılının Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu.

Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıt dışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu’na başkanlık eden Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde de bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili seçilen Kılıçdaroğlu, CHP Merkez Yönetim Kurulunda görev aldı. 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimlerinde de İstanbul’dan 23. Dönem Milletvekili seçildi.

CHP Grup Başkanvekilliğine seçilen Kılıçdaroğlu, Genel Başkan olduğu Mayıs 2020’ye kadar bu görevini sürdürdü. Kılıçdaroğlu, bu süreçte iktidar yöneticilerine ait yolsuzluk dosyalarını kamuoyunda gündeme getirdi.

Grup Başkanvekiliyken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin, Silivri Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinde imar değişikliği ve banka kredisi karşılığında 1 milyon dolar alarak iş takipçiliği yaptığını iddia eden Kılıçdaroğlu, belgeleri kamuoyuyla paylaştı. Bu Kılıçdaroğlu’nun kamuoyunun dikkatini çektiği ilk önemli dosya oldu. Kılıçdaroğlu’nun iddialarından sonra Dişli, Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın yönetim kurulunda bulunduğu Menas adlı şirketin hayali ihracat yaptığı, Menas’a ait TIR’da 89 kilo eroin yakalandığı iddialarını gündeme getirdi. İddialar üzerine Kılıçdaroğlu ve Fırat 26 Eylül 2008’de TBMM Basın Bürosunda canlı yayınla bir araya gelerek tartıştı. Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgelerden sonra Dengir Mir Mehmet Fırat, 7 Kasım’da genel başkan yardımcılığı görevinden alındı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 2008 tarihinde canlı yayında, dönemin AK Parti’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile doğal gaz saatlerinde yapılan yolsuzluk iddialarıyla ilgili karşı karşıya geldi. Kılıçdaroğlu bu tartışmada da önemli belgeler açıkladı.

Soğukkanlı tavrı, sakin ve ikna edici konuşmaları sebebiyle Hindistan’ın barışçıl, ruhani lideri Gandi ile de özdeşleştirildi. 29 Mart 2009 seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde partinin yüzde 28.9 olan oy oranı, 2009’da yapılan seçimlerde Kılıçdaroğlu’nun adaylığında yüzde 37’ye yükseldi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ‘kaset olayı’ sebebiyle istifa etmesinin ardından partinin Genel Sekreteri Önder Sav ve milletvekillerinin imzasıyla genel başkanlığa aday gösterildi. 22 Mayıs 2010’da yapılan CHP 33. Olağan Kurultayında 1189 geçerli oyun tamamını alarak CHP’nin 7. Genel Başkanı oldu. Kılıçdaroğlu, genel başkan seçildikten sonra parti tabanını genişletmek, daha geniş kitlelere ulaşmak için adımlar attı.

Parti politikası olarak yolsuzluk ve yoksullukla mücadeleyi ön planda tuttu. Genel Başkanlığı döneminde, iktidarın yolsuzluk iddialarıyla ilgili dosyaları gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu, “hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” diyerek yoksulluğun azaltılması için politikalar üretti.

Kılıçdaroğlu, 25 Ağustos 2016’da Artvin’in Ardanuç ilçesi yakınlarında, terör örgütü PKK militanlarının uzun namlulu silahlarla yaptığı saldırıya uğradı. CHP konvoyunun geçtiği vadinin üst tarafından açılan ateşe Kemal Kılıçdaroğlu’nun korumaları anında karşılık verdi. Yaklaşık yarım saat süren çatışmadan Kılıçdaroğlu yara almadan kurtuldu.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından Kılıçdaroğlu, “Adalet Yürüyüşü” başlattı. 15 Haziran 2017’de Ankara’dan İstanbul’a çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlarla birlikte elinde “Adalet” yazılı dövizle yola çıktı. 420 kilometrelik yürüyüş, 25 gün sürdü ve 9 Temmuz 2017’de Maltepe’de son buldu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 2018 milletvekili genel seçimlerinde, İYİ Parti’nin örgütlenmesini tamamlayamadığı gerekçesiyle seçimlere katılamayacağı yönündeki kararının ardından Kılıçdaroğlu, 15 CHP’li milletvekilini İYİ Parti’ye göndererek Meral Akşener’in partisinin seçimlere katılmasını sağladı.

Kılıçdaroğlu, 21 Nisan 2019’da şehit cenazesine katılmak için gittiği Ankara’nın Çubuk ilçesinde yumruklu saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu olayı “linç girişimi” olarak nitelerken, saldırıda bulunan Osman Sarıgün’e 3 yıl 23 ay 30 gün hapis cezası verildi.

Elektriğe yapılan zamlar nedeniyle birçok yurttaşın faturalarını ödeyememesine tepki olarak “zamlar geri alınıncaya kadar elektrik faturasını ödememe” kararı aldı. Mağdur vatandaşlarla dayanışma adına faturasını ödemeyen Kılıçdaroğlu’nun elektrikleri kesildi. Kılıçdaroğlu 22 Nisan 2022’de evinde karanlıkta çektiği bir videoyu paylaştı.

2018 seçimlerinde CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti seçime “Millet İttifakı” olarak iş birliğiyle gitti. İttifaka daha sonra Gelecek Partisi ile DEVA Partisi de katıldı. Altılı Masa, 12 Şubat 2022’de bir araya geldi. Ortak cumhurbaşkanı adayı belirlenmesi ve parlamenter sisteme geçiş için çalışmalar yaptı.

Kılıçdaroğlu, yapılan yanlışlara tepki göstermek için çeşitli kamu kurumlarına görüşmek üzere kamu kurumlarına da gitti. 15 Ekim 2021’de Türk lirasının değer kaybı ve dövizdeki artışlardan sonra Kılıçdaroğlu ilk olarak Merkez Bankası’na gitti ve Başkan Şahap Kavcıoğlu ile görüştü.

Kılıçdaroğlu daha sonra enflasyon hesaplamalarıyla ilgili bilgi almak için Türkiye İstatistik Kurumu’na gitti. Görüşme talebi kabul edilmeyen Kılıçdaroğlu bina önünde açıklama yaptı. (3 Aralık 2021) Kılıçdaroğlu 6 Aralık 2022’de 6 yaşındaki ‘çocuk gelin’ iddialarıyla ilgili Adalet Bakanlığı’na yürüdü. Kılıçdaroğlu, deprem sonrasında borsada yaşananlarla ilgili de SPK’ya giderek tepkisini gösterdi.

Selvi Kılıçdaroğlu ile 1974 yılında evlenen Kılıçdaroğlu, ikisi kız biri erkek olmak üzere üç çocuk babası.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz