‘Dış Güçler İsrail’i Karıştırmak İstiyor’

1
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

‘Tel Aviv’de Dış Güçler Halkı Kışkırtıyor’

‘Alışık olmadığımız görüntülerle karşı karşıyayız’

Yaşanan tren kazasından sonra Atina’da gösteriler yapılmıştı. 57 kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrasında halk sokaklara dökülmüş ve yetkililerin ihmalini eleştirmişlerdi. 

Hepimiz bu gösterileri izledik. 

Aynı zaman aralığında ülkemizde de deprem olmuştu ve 50 binden fazla insanımızı kaybetmiştik. 

Paris’de de gösteriler vardı ve hala devam ediyor. 

Emeklilik yaşına itiraz eden halk sokaklara döküldü. Daha sonra da tarım arazileri ve sulama konularında iktidarın kararlarını yanlış bulanlar sokaklara döküldü. Polis araçlarını ve hatta sokaklarda çöp tenekelerini ateşe verdiler. 

Dün gece geç saatlerde de İsrail halkı sokaklara döküldü.

Halkın sokaklara dökülmesinin sebebi ‘Savunma Bakanı’nın görevden alınması’

Yanlış duymadınız. 

İktidar yani Netanyahu kendi Savunma Bakanı’nı görevden aldı. 

Bunun sebebi neydi peki? 
Çünkü Savunma Bakanı Yoav Gallant tartışmalı olan yargı düzenlemesinin durdurulması çağrısında bulundu. 

Gallant, sosyal medyadan yaptığı açıklamada ülkesini ve devletinin güvenliğini çok önemsediğini ama bu yargı düzenlemesinin devletin güvenliğine zarar verdiğini belirtti. 

Netanyahu’nun yargı düzenlemesine karşı olan halk zaten sokaklara çıkıp gösterilerde bulunuyorlardı ama Savunma Bakanı’nın pazar akşamı görevden alınmasıyla gösteriler daha da arttı. 

Göstericiler İsrail bayraklarıyla Tel Aviv’in en önemli yolu olan Ayalon Otoyolu’nu iki taraflı trafiğe kapattılar. 

‘Netanyahu İstifa….’ Sloganlarıyla gösterilerine devam ediyorlar. Sanıyorum bu gösteriler artarak devam edecek. 

İsrail’in New York Başkonsolosu Asaf Zamir de halkın isteğine destek olmak için görevinden istifa etti. 

Muhalefetten Yair Lapid açık açık şu cümleyi kullandı: ‘İsrail Başbakanı, İsrail devletinin güvenliği için bir tehdittir.

Yargı değişiklik paketine devletin ana unsurlarından da tepkiler gelmişti. İsrail ordusundaki subaylar, siber güvenlik uzmanları, Özek Kuvvetler çalışanları, Yedek askerler ve hatta iç ve dış istihbarat birimleri… 

Ve hatta İsrail üniversiteleri yargı düzenlemesine karşı süresiz grev kararı aldılar. 

İsrail’de bunların olmasına sebep olan durum Netanyahu’nun yetkilerini hukuka aykırı olarak arttırma isteği. 

Netanyahu, yargının bazı yetkilerini Meclis’e devretmesini, İsrail Yüksek Mahkemesi’nin Meclis’in bazı kararlarını bozma yetkisini değiştirmeyi de hedefledi. 

Cumhurbaşkanı İsaac Herzog da sert uyarıda bulunmuştu ve hatta ‘iç savaş’ tehdidinden de bahsetmişti ama yeterli olmamıştı. 

Belki de Netanyahu ülkemizde olan gelişmelere baktı ve dedi ki ‘Türkiye’de oluyorsa ben de yaparım’. Ama kazın ayağının öyle olmadığını gelen tepkiler sonra görmüş oldu. 

Halk da bunun üzerine yönetim hakkını kendi eline almak için sokaklara döküldü. 

İsrail’deki bu gelişmeleri sevinerek izleyenler vardır eminim. Hatta Paris’deki gösteriler için de aynı hazzı yaşayanlar. 

‘Oralarda olsun da bizde olmasın’ diyerek sevinenler ülkemizde olmamasının sebebinin yapılan baskı ortamından olduğunu ne kadar biliyorlar emin değilim. 

Yapılan bu gösterilerde kimse ‘Dış Güçler’ diye bağırıp çağırmıyor. 

Halk yapılan yanlışlık için sokaklara dökülüyor. 

Dış Güçler yalanına kanmayan halk Netanyahu’yu da durdurur başka iktidarları da… 

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikOruç
Sonraki İçerikSeçime doğru: İktidar cephesinde yer alanların kafaları hayli karışık
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

1 Yorum

  1. halkın tebaa değil de vatandaş olduğunu vekil seçilmek için kendi oyuna gerek olduğunu anladığı anda çok şey değişir.
    İsrail halkı Netanyahu’nun despotluk adımına vatandaşlık tepkisini ortaya koyuyor.
    despotlukla yönetilen ülkelerin vatandaşlarına örnek olsun.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz