Gazze’ye ambargo kalkmamış; tam tersine, İsrail yeni engeller çıkarıyormuş.. BM temsilcisi öyle diyor..

0

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İsrail’in Kanal-2 televizyonuna verdiği mülâkatta, Türkiye’nin İsrail ile ilişkileri yeniden tesis etmesinin Filistinliler için de yararlı olduğunu söylemişti.

‘Mavi Marmara’ sonrası bozulan ilişkilerin düzeltilmesi için ileri sürülen şartların büyük çapta yerine getirildiğini de vurgulayarak.

“Gazze’ye ambargo da kalktı, kalkacak” anlamına gelen bir cümlesi de vardı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın…

Herhalde kendisine gelen bilgi öyle olduğu için…

Oysa..

O'Brien'in mektubunun birinci sayfası..
O’Brien’in mektubunun birinci sayfası..

Birleşmiş Milletler’in (BM) Gazze’deki Filistinliler’in durumunu öğrenip ihtiyaç sahiplerine gereken yardımı yapmakla görevlendirilmiş koordinatörü Stephen O’Brien farklı bir tablo çiziyor, BM Güvenlik Konseyi’ne dün gönderdiği mektubunda..

Gazze’nin yüzde 70’ine gıda yardımı yapabildiklerini, ancak onun da son zamanlarda giderek kısıtlandığını, İsrail’in bazı gıda maddeleri için “Bunların sivil amaçlarla olduğu kadar askeri amaçlarla da kullanılma ihtimali var” gerekçesiyle kendilerine sürekli engeller çıkardığını yazıyor.

İsrail’in itiraz ettikleri arasında, çimento, kereste, su pompaları, itfaiye araçları, tıbbi röntgen cihazları ile iletişim âletleri de varmış…

Bu arada, Gazze’de evleri tahrip olmuş tam 60 bin Filistinli bulunduğunu, bu insanların bir yandan kira konusunda yardım ararken, bir yandan da evlerinin yeniden inşasını beklediklerini öğreniyoruz.

O’Brien kışın yaklaştığını da hatırlatıyor Güvenlik Konseyi’ne..

Ne olacak şimdi?

İki ülke arasında büyükelçiler teati edildiğine göre, galiba Türkiye’nin İsrail’e, “Kısıtlamaları kaldırın” telkininde bulunması gerekiyor.

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz