Obama giderayak Halep’te yaptıkları yüzünden Putin’in ve Esad’ın en yakınlarına ceza kesti..

0

Barack Obama giderayak kendince iyi bir miras bırakmaya çalışıyor..

En son, Suriye’de –özellikle Halep’te– döktükleri kan yüzünden Beşşar Esad ile Vladimir Putin’in yardakçısı bazı siyasiler ve bankacılara yaptırımlar ilân etti.

ABD Hazine Bakanlığı “Beşşar Esad’ın başında olduğu Suriye rejiminin işlediği cürümler yüzünden” konulduğunu bildirdiği yaptırımlarla.. “Suriye hükümetine ve özellikle Suriye Merkez Bankası (Central Bank of Syria) ile Suriye Petrol Pazarlama (Syrian Oil Marketing) şirketine maddi destek ve kolaylıklar sunmuş olan” 9 kişi hedef alınıyor…

Herhangi bir kişi, şirket veya Amerikan kurumu bunlarla ticari veya finansal ilişki kurmaya kalkışmayacak, onların ABD’deki bütün malvarlıklarına da el konulacak.

Dokuz kişiden üçü Moskova merkezli Tempbank adlı Rus bankasının başkan yardımcısı, diğer beşi de aynı bankanın danışma kurulu üyesi.

Suriye rejiminin öndegelen isimlerinden yedi kişi de Hazine Bakanlığı’nın yaptırımlarına muhatap.

İlki Suriye Merkez Bankası Başkanı Duraid Durgham..

Diğerleri bakanlık koltuklarında oturuyor: Maliye Bakanı Mamoun Hamdan.. Petrol Bakanı Ali Ghanem.. İletişim Bakanı Ali Zafer.. Bilişim Bakanı Mohammed Ramez Turgeman.. Sanayi Bakanı Ahmed al Hamou.. Ulaştırma Bakanı Ali Hammoud..

[Bu kişiler ve etkilenecek bazı firmalarla ilgili resmi listeyi görmek isteyenler için USA Treasury’nin linki]

 

Kaynak: WSJ

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz