Siyasi partiler, bu kriz döneminde hazine yardımı almasınlar..

0

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Kastamonu’da esnaf ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti. Erken seçim için 26 Haziran tarihini veren İnce, KPSS sınavından yüksek puan almasına rağmen mülakatla adayların elenmesine sert tepki gösterdi.

“KPSS’de ilk 5’e girmiş 90-95 almış çocuk. Mülakatta eliyorlar.” diyen İnce, şunları söyledi: “Sizin Allah’ınız yok mu? Sizin kitabınız yok mu? Siz nasıl Müslümansınız? Utanmıyor musunuz 95 puan almış, sınav birincisi olmuş bir çocuğu mülakatta elemeye. Utanmıyor musunuz vicdansızlar? Bu mülakat sistemiyle gençlerin içini acıtanlara, bu çocuklara haksızlık yapanlara, bu çocukları eleyenlere; Allah da sizin belanızı versin diyorum.

Bir ülkenin ekonomik olarak büyüyebilmesi, kalkınabilmesi için önce üretmesi gerekir. Üretmiyorsa burada bir büyümeden, kalkınmadan söz edilemez. Finansal araçları birtakım manipülasyonlar yaparak ülke kalkınamaz, ülke büyüyemez. Kısa bir süre önce Sayın Erdoğan verin yetkiyi görün etkiyi demişti. Millet de yetkiyi verdi, etkiyi de gördük. Verin yetkiyi dediğinde dolar 3 liraydı. 2018’de 4,60’dı. Bugün 18’leri gördük. 12’ye düştüğünde de bayram edenler var. Bu ülke için finansal araçlarla oynayarak yapılan bu işlemler zaman kaybıdır.

Gerçekten düştü mü acaba? Vatandaşımızın hiç kullanmadığı Merkez Bankası’nın tabela faizini talimatla düşürmenin günlük yaşantımıza bir etkisi oluyor mu? Hazine 17 ile borçlanıyordu şimdi 24-25’le borçlanıyor. Merak edenler için söyleyeyim. Az önce bir bankanın Ankara şubesini aradım. 1 yıllık 100 bin TL para çeksem ne kadar öderim dedim? 100 bini çektiğiniz zaman yılın sonunda değil hemen bir ay sonra ödemeye başlıyorsunuz. Hesaplarsanız faizin düşüp düşmediğini herkes görebilir. Enflasyon düştü mü? Hayır o da düşmedi. Kredi risk birimleri CDS’ler düştü mü? Bir saat önde 554’tü.

Türkiye Cumhuriyeti’nin hazinesi 85 milyonun hazinesi, parası olanlara kefil olduk. Yani 85 milyon kişi, 130 bin kişinin parasına kefil olduk. Kur fazla artarsa hepimizin cebinden çıkacak. Hani nas vardı. Bu kur garantisi örtülü faiz değil mi? Ucu açık faiz değil mi? Sonsuz sınırsız faiz değil mi? Bal gibi de sınırsız faiz.

Ne yazık ki fetvacılar çıktı bu arada. Padişahın hık deyicisi. Bu fetvacılar bunun faiz değil hibe olduğunu söylüyor. Sizin yatacak yeriniz yok. Toprak kabul etmez sizi. Siz nasıl din adamısınız. Nasıl utanmazlık nasıl rezillik bu. Hibeymiş kim kime hibe veriyor. Zengin fakire hibe verebilir. Fakir zengine hibe verebilir mi? Bunlar din adamı falan değil. Nasıl isterse fetvayı öyle veriyor.

Marketler el yakıyor, benzin istasyonları vergi dairesi. Kimse tam istihdamı konuşmuyor, gelir dağılımındaki adaletsizliği konuşmuyor, fiyat istikrarını, üretimi konuşmuyor. Türkiye’de bir üretim seferberliği başlatmalıdır. Önümüzdeki kış önümüzdeki yazdan itibaren çok daha zor olacak. Gübrede ton başına bin 100 lira indirim yapılmış. Gübrenin tonu 15 bin lira. 10 bin lira indirim yapman lazım. Bu millete gübreyi bedava verin, atsınlar. Yoksa yaza ekmek 10 lira olur.

Tüm siyasetçiler bunu düşünmeli. Ne kadar üreteceğiz. Nasıl üreteceğiz ve bunu nasıl adil bölüşeceğiz. Eğer bunları konuşmazsak durum vahimdir. Utanılacak bir duruma düştü Türkiye. Rusya’dan en çok buğday olan ülke oldu Türkiye, birinci sıradayız. Buğdayın anavatanı Türkiye, Rusya’dan en çok buğday alan ülke Türkiye bu olacak iş değil.

Gıda ve temel ihtiyaçlarda KDV ve ÖTV’nin düşürülmesi lazım. Benim tahminim iktidar 26 Haziran’da seçim yapmaya hazırlanıyor. Nereden çıkardın bunu derseniz. Sınavların tarihini değiştirdi. 26 Haziran’ı boş bıraktı. Eğer öyle olacaksa hem hazine yardımı alacaklar hem de seçim parası alacaklar. İki kere para alacaklar. Bu yazıktır. Günahtır. Bu hazine yardımlarından ve seçim paralarından bu kriz zamanında vazgeçip. Bu parayı fakir millete verip, eşit şartlarda mücadele etmeliyiz.

Önümüzdeki seçimde bir çağrıda bulunuyorum. Hiçbir siyasi parti hazine yardımı almasın. Biz nasıl gönüllülerle masraflarımızı karşılıyorsak. Bir defaya mahsus siyasi partiler bu kriz döneminde hazine yardımı almasınlar. Bu yardım fakir fukaraya verilsin. Bu fakir milletten aldıkları paralarla sokaklara afişlerini asmasınlar. Hem adalet sağlansın hem de fakir fukaraya bir katkısı olsun.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz