Her gün neden domates yemelisiniz?

0
Rabia Güner

Domatesin birçok faydası vardır. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için domatesin faydalarından bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Kıpkırmızı rengi ve harika tadıyla sofralarımızı renklendiren domatesin faydaları adeta saymakla bitmiyor. Peki, bu faydalar neler? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Kalp sağlığı

Ücretsiz Beyaz Seramik Tabak üstü Domates Stok Fotoğraflar

Domates kalp sağlığını korumaya yardımcı olan çok önemli bir besindir. Hücrelerimizi korumaya yardımcıdır ve güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre domates tüketmek kalp ve diyabet hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.

Aynı zamanda kan basıncını dengeler. Kötü kolestorel seviyesini kontrol altına almada da önemli rol oynadığı için düzenli tüketilmesi gerekir.

Göz sağlığı

Ücretsiz İki Domates Stok Fotoğraflar

Domates likopenin yanı sıra lutein ve beta- karoten gibi besin maddeleri içerir. Bu besin maddeleri de göz sağlığını destekler. Araştırmalara göre bu maddeler gözleri katarakt gibi hastalıklardan da korur.

Ayrıca göz yorgunluğu sonucu hafif baş ağrısı yaşanabilir. Bunu azaltmak için de domates tüketmek faydalı olacaktır.

Ruh sağlığı

Ücretsiz Beyaz Kasede Kırmızı Domates Stok Fotoğraflar

Domates oldukça sağlıklı bir besindir çünkü bakır, çinko ve manganez gibi mineraller açısından oldukça zengindir. Birçok yararının yanı sıra da beyin fonksiyonları için önemlidir. Ruh halini olumlu anlamda etkiler.

Eğer kendinizi yorgun ya da üzgün hissederseniz, tabağınıza bir domates de eklemeyi unutmayın çünkü ona vereceğiniz şansı sonuna kadar hak eder.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz