Antik dönemlerden günümüze kadar gelen kitaplar!

0
Rabia Güner

Antik Çağ’da yaşanan olaylar kitaplar aracılığıyla günümüze kadar ulaşır. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için antik dönemlerden günümüze kadar gelen önemli kitaplardan bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Kitaplar yazıldığı döneme ışık tutar. Bulunduğu dönemin tarihi, coğrafi ve felsefi yönüyle alakalı bilgiler verir. Peki, Antik Çağ’dan günümüze gelen kitaplar nelerdir? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Herodot – Herodot Tarihi

Tarihin Babası Herodot (Herodotos) Kimdir? - Antik Tarih

M.Ö. 484-425 yıllarında yaşadığı varsayılan Halikarnasoslu Herodot tarafından kaleme alınan eserdir. Bu eserde Herodot’un gezilerinde gördüğü yerler yer alır. Orada tanık olduğu olaylarla ilgili bir metin olan kitap son derece önemlidir. Kitapta insanlar üzerine yazılmış birçok ayrıntı vardır.

Kitabın temel konusu; Pers İmparatorluğu ile Antik Yunan kent devletleri arasındaki Pers savaşlarıdır.

Homeros – İlyada ve Odysseia

Homeros ve Mitoloji - Homeros Kimdir? - Homeros'un Hayatı

Homeros’un kaleme aldığı İlyada ve Odysseia kitabında Troia Savaşı anlatılmaktadır. Eser o dönemin yaşayış, kültür, inanç ve savaşma teknikleri konusunda ayrıntılı bilgiler içerir.

Ayrıca kitap, antik çağlardan günümüze kalan en eski Batı edebiyatı örneği olarak kabul edilmektedir.

Thukydides – Pelopponnesos Savaşlar

Die Thukydides-Falle – MAKROSKOP

Thukydides M.Ö 5. yy’da yaşamıştır. Bir tarihçidir. Yazar, Pelopponessos Savaşları adlı yapıtında, kendisinin de katıldığı savaşı anlatmaktadır. Anlattığı olayları da kronolojik sıra ile vermiştir. Kitapta baştan sona bir düzen hakimdir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz