Dr. Şebnem Korur Fincancı ile ilgili Amerika basınında çıkan bazı haberler: 

0

Haber: Ahmet Özbek (A.B.D.) 

Merkezi New York’ta bulunan uluslararası – insan haklarını savunan doktorlar grubu, Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında geniş bir bilgi verdi. İlgili yazıda kendisinin Türkiye’nin önde gelen insan hakları savunucularından ve uluslararası olarak da tanınan bir adlî Tıp uzmanı olduğu belirtilmiştir. Dr. Fincancı aynı şekilde İstanbul sözleşmesinin yazarlarından biri olup; işkencenin saptanması ve araştırılmasında ciddi çalışmalar yapmıştır. 

Aynı şekilde 26 Ekim 2022 de Amerika’daki bazı basın ve yayın kuruluşlarındaki haberlere bakalım; 

Buffalo News; Tutuklanan Dr. Fincancı bir adlî tip uzmanı olup, kariyerini işkence ve kötü muamelenin araştırılması ve insan haklarına adamıştır. Bir dönem Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın da başkanı olarak görev yapmıştır. 

Washington Post; Polis Dr. Fincancı’yı Türk ordusunun kimyasal silah kullanıp kullanamadığı bağımsız olarak araştırılmalıdır dedikten sonra tutuklamıştır. 

VOA ya da Amerika’nın sesi; Erdoğan Financı’nın adını ekim ayındaki AKP toplantısında söylememekle beraber; Tabipler Birliği başındaki kişinin terörist bir organizasyonla geldiğini ve meclise değişiklik yapılması için önergede bulunmuştur. 

KRDO- Colorado News; Türkiye Cumhuriyeti başkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta, Dr. Fincancı’yı güvenlik güçlerine iftira attığı ve ülkeyi küçük düşürdüğü için suçlamıştır.   

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz