MHP, Şehit Sinan Ateş ve “Plata o Plomo”

0
Prof. Dr. Orhan Yılmaz

——————————————————————

Seçimmetre: İktidarın değişmesine 107 gün kaldı

——————————————————————

Bugün, basında MHP ile ilgili son günlerde öne çıkan bazı haberlere yoğunlaşacağım (Her haberin ilgili bağlantısı, benzer sıra ile yazının sonundadır).

İlk habere göre, ORC Araştırma tarafından yapılan son ankette, MHP’nin oy oranı yüzde 4.7 olarak çıkmış. Yapılan bu kamuoyu araştırmasına tepki gösteren MHP Gen. Baş. Yrd. Feti Yıldız, “Elek ile su taşımaktır, manipülasyondur” demiş.

Benim şahsi kanaatim, MHP’nin önümüzdeki seçimlerde % 3’ün altında oy alacağı ve takip eden seçimde hazine yardımından bile mahrum kalacağı yönünde. Bazı arkadaşlarla takım elbisesine iddiaya girdim bile. İddiayı kazanacağıma eminim.

2. bir habere göre ise, İYİ Parti’nin “Uygur Türklerinin sorunları araştırılsın” önergesi, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilmiş. İYİ Partili Aydın Adnan Sezgin: “7 defa araştırma önergesi verdik, bunların hepsi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi” demiş. 

Hiç şaşırmadım. Aslında “Dış Türkler konusunda en hassas parti olarak bildiğimiz MHP”, AKP’nin kuyruğuna takıldığı için, artık “Araplar konusunda en hassas parti” olma yolunda.

3. habere göre, Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin organlarını Arap devletlerine helal organ olarak satıyormuş. Çin yönetimine yakışır. Bu durum, “trene bakar gibi bakan” MHP yönetimine de yakışır.

4. bir habere göre, “Sinan Ateş cinayeti, MHP Genel Merkezi’ne uzandı”. DW Türkçe’nin ulaştığı bilgiye göre, serbest bırakılan ikinci kişinin bir MHP Genel Başkan Yardımcısı’nın özel kalem müdürü olduğu öğrenildi. Diğer yandan Demirbaş’ın tetikçiyi kaçırdığı iddia edilen çakarlı aracın ise MHP’ye tahsisli olduğu iddia edildi.

5. ve son haberimiz ise, “n” harfinin söylenişi ile ilgili. Türkçede “n” harfi, “normal” ve “sağır n” olmak üzere 2 türlü telaffuz edilir. “Sağır n” telaffuzu Anadolu’da kullanılır, İstanbul Türkçesinde bulunmaz.

Söylenişi İngilizcedeki Present Continious (PC) zamanında kullanılan “ing” takısının doğru söylenişi gibidir. İngilizce telaffuzu kötü olanlar, “ing” takısı olan bir fiili kullanırken, sondaki “g” harfinin üstüne bastırarak telaffuz eder, yanlıştır. 

Hâlbuki PC fiil zamanı kullanılırken, o sondaki “g” harfi hiçbir zaman telaffuz edilmez. “ng” harfleri, aynen Türkçe’deki “sağır n” gibi söylenir.

Amerika’nın Sesi (Voice of America – VOA) Türkçe Ankara muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu, Devlet Bahçeli’ye Sinan Ateş cinayetiyle ilgili sorunca, MHP’lilerce tartaklanmış.

Yıldız Yazıcıoğlu dua etsin ki o kalabalığın içinde ağzını burnunun dağıtmadıkları için. Ucuz atlatmış.

Devlet Bahçeli de, kendisine sorun soran Yazıcıoğlu’na, aynen yukarıda izah ettiğim gibi “sağır n” ile “işinge bak, işinge” diyor. 

Püskevit” ile literatürümüze yerleşmiş olan Bahçeli’yi, “sağır n” kullanımı ile takdir ediyoruz. Çıktığı yeri unutmamış.

Günümüz MHP Yönetiminin tavrı;

Uygunsuz soru soranı itekle, tartakla ve tokatla,

Eleştireni yumruk, sopa veya demir çubukla döv,

Bunlar yetmezse, torbacı tetikçilere temizlet. 

Yani, “Nush (nasihat) ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kurşundur

Latince’de ki “Plata o plomo” (Ya gümüş, ya kurşun) deyimi, İspanyolca konuşan Orta ve Güney Amerika Ülkelerinde sıkça kullanılır.

Ya rüşveti kabul et ve işimizi yap, ya da kurşunlanarak, öl” anlamındadır.

MHP’liler kestirmeden gidiyor. 

Gümüş kısmını atlayıp, direkt kurşun kısmına geçiyorlar.

Pratik adamlar vesselam.

İlgili haberlerin bağlantısı:

https://www.haberler.com/politika/mhp-den-orc-nin-yaptigi-secim-anketine-sert-tepki-15566993-haberi/

https://ankahaber.net/haber/detay/iyi_partinin_uygur_turklerinin_sorunlari_arastirilsin_onergesi_akp_ve_mhpnin_oylariyla_reddedildi_iyi_partili_aydin_adnan_sezgin_7_defa_arastirma_onergesi_verdik_bunlar_ak_parti_ve_mhp_oylariyla_reddedildi_122046#.Y8ptTop9wLJ.whatsapp

https://www.qha.com.tr/turk-dunyasi/cin-uygurlarin-helal-organlarini-araplara-pazarliyor-465516

https://t24.com.tr/haber/sinan-ates-cinayeti-mhp-genel-merkezi-ne-uzandi,1086213

Önceki İçerikBir toplum kültür ve sanat alanındaki birikimi kadar güçlüdür
Sonraki İçerikRegaib Kandili
1962, Etimesgut doğumlu. Tokat’ın Zile İlçesi’nden Atatürkçü, milliyetçi, zooteknist, SP seveni, Alevî dostu, evcil hayvanların fahri avukatı, feminist ve motosikletçi bir köylü çocuğudur. 1984 yılında Ankara Ziraat F., Zootekni B.’nü bitirdi. 1997'de Birleşik Krallık, U. of Aberdeen’de yüksek lisans, 2007'de Ankara Ü., Fen Bil. Enst. (Zootekni B.)’nde doktora çalışmasını tamamladı. Mesleği ziraat dışında, Çerkez Kültürü ve Alevilik gibi sosyal alanlarda da amatörce akademik çalışmalar yapmaktadır. Kitap okumak ve motosiklet kullanmak özel ilgi alanlarıdır. “Hayvanları sevmeyen, insanları da sevmez” görüşünü savunan, hararetli bir hayvan sever ve hayvan hakları savunucusudur.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz