Aile ile birlikte yemek yemenin çocuklara faydaları!

0
Rabia Güner

Aile ile birlikte yemek yemenin çocuklara birçok faydası vardır. Biz de bu noktadan yola çıkarak sizler için bu faydalardan bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Benlik saygıları gelişir

Çocuklarda Benlik Saygısı | Tolkido

Birlikte yemek yenildiğinde çocukların aidiyet duyguları gelişir. Yemek yerken deneyimlenen sohbet ortamı çocuklarda neşe yaratır. Aynı zamanda sabah kahvaltıları ya da akşam yemeklerinde yenilen yemek, çocukların ihtiyaç duyduğu sosyal katılımı da destekler. Bu sayede çocukların benlik saygıları büyük ölçüde gelişir.

Kendilerini ifade yetenekleri gelişir

Aile yemeği virüse yol açmasın! Aynı ortamda bulunmak için şartlar nasıl  olmalıdır?

Rahat bir aile ortamı çocukların duygu ve düşüncelerini açık bir şekilde konuşmalarına katkı sağlar. Bir araştırmaya göre çocuklar yetişkinlerle yemek yerken daha iyi iletişim kuruyor ve kendilerine olan özgüvenleri artıyor. Her aile üyesi yaşadıklarından bahseder ve bu sayede aile içinde daha sağlam bir bağ oluşur. Çocuk bu ortamda daha sağlıklı bir gelişim süreci yaşar.

Kendi kendilerine yeterli hale gelirler

etkili iletişim Teknikleri açısından Akşam Yemek Sofrası Önemi

Anne ve babalar sofra hazırlarken ya da kaldırırken çocuklarından da yardım almalıdır. Örneğin market alışverişine gitmek, yemek planlamak ya da pişirmek gibi eylemler çocukların kendi kendilerine yetebilen bireyler olma noktasında etkilidir. Bu sayede bağımsız olmayı öğrenen çocuk, para konusunda da bir dikkat geliştirir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz