Başarılı bir kariyer isteyenler için 5 ipucu!

0
Rabia Güner

Herkes başarılı bir kariyer hayatının olmasını ister ama bazen bunu nasıl başaracağını bilemeyebilir. Biz de sizler için başarılı bir kariyer hayatında neler yapmanız gerektiğini derledik. Gelin, birlikte göz atalım!

Hedef odaklı olun!

Öncelikle başarılı bir kariyer için hedef belirlemeniz gerekir. Rotasız gemi okyanusta savrulur durur. Ancak hedeflerinizi belirlerken daha spesifik olduğunuzdan emin olun. Kariyerimde en çok neyin gerçekleşmesini istiyorum gibi soruları kendinize sormalısınız. Örneğin bir terfi almak istiyorsanız adım adım nasıl ilerlemeniz gerektiğini belirleyin. İlk olarak kendinize yeterli olup olmadığınızı ve yeterli olmak için ne yapmanız gerektiğini sorun. Eksiklikleriniz varsa konu üzerine çalışmaya başlayın. İlk hedefiniz kendinizi yetiştirmek olsun. İkinci hedefiniz ise terfi almak olsun. Başarıya giden yolda atmanız gereken ilk adım kısa vadeli hedefleri belirlemek ve adım adım ilerlemektir.

Profesyonel düşünün!

İşinde çok profesyonel olduğunu düşündüğünüz birileri vardır. Davranışları nedeniyle ona saygı duyarsınız. Bu sizin tanıdığınız biri olmak zorunda değil. Bir girişimci, ünlü bir şirketin yöneticisi de olabilir. Ailenizden biri de olabilir. Sizce o kişi kariyerinde ilerlerken nelere dikkat etti, hiç düşündünüz mü? Bu sorunun ilk cevabı kuşkusuz profesyonellikten geçiyor. Ev hayatında kendiniz gibi davranabilirsiniz ama iş hayatınızda bir profesyonel gibi davranmak zorundasınız. Duygularınızı bir kenara bırakıp, işinize odaklanabilmelisiniz.

Her zaman öğrenmeye istekli olun!

Bütün insanlar üstün bir öğrenme yeteneğine sahiptir ama öğrenme motivasyonu bir süre sonra azalabilir. Bu durum ise sürekli sabit bir işi sabit bir gelirle yapacağınız anlamına gelir ve rutin bir hayat sürersiniz. Kariyerinde başarı sağlayan insanlar her zaman öğrenmeye isteklidir. Öğrenme isteğinizi kaybettiyseniz, yapmanız gereken tek bir şey var: yeni bir motivasyon kaynağı bulmak. Her zaman uyum sağlamaya, öğrenmeye ve gelişmeye hazır olun. Sadece bunu yaparak dahi kariyerinizde yükselebilirsiniz.

Veriminizi düşürmeyin!

İş yerinde sadece günü bitirmeye çalışıyorsanız, kariyerinizde ilerleyemezsiniz. Eğer çalışma hayatınızda mutlu değilseniz, o işten en kısa zamanda ayrılıp, yeni bir iş aramaya başlayabilirsiniz. Huzurlu ve mutlu hissettiğiniz bir ortamda iş verimliliğiniz artacak ve kariyerinizde daha başarılı olmanız mümkün olacaktır.

Çalışma rutini belirleyin!

Düzen, her alanda olduğu gibi çalışma hayatında da olmazsa olmazlardan biridir. Kendinize bir rutin belirleyin. Bu rutine bir anlamda bağlı kalın. Bu durum dikkatinizin dağılmasını önleyerek sizi daha üretken yapar. Unutmayın, ne kadar uzun saatler çalıştığınız değil ne kadar akıllıca çalıştığınız önemlidir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz