Çiftlerin zamanla birbirlerine benzemesinin nedenleri!

0
Rabia Güner

Uzun süredir birlikte olan insanlara baktığımızda birbirlerine benzediklerini görürüz. Biz de bu noktadan yola çıkarak benzerliklerin bazı sebeplerini ele aldık. Gelin, yakından göz atalım!

Bazı çiftler birbirine çok benzer. Konuşmaları, mimikleri, hal ve tavırları adeta ”kardeş misiniz” diye sorduracak kadar fazladır. Bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar dahi var. Peki, çiftlerin birbirlerine benzemesinin bilimsel nedenleri nelerdir?

Fiziksel olarak bize benzeyen insanlardan hoşlanmak

Brad Pitt eski eşi Jennifer Aniston'ın doğum günü partisinde - Magazin  haberleri

Araştırmalara göre, fiziksel olarak bize benzeyen insanlardan hoşlanmaya daha çok yatkınız. Henüz bir teori de olsa, benzer fenotipte olan insanlar normale kıyasla daha çok eşleşiyor! Bu noktada da en önemli konulardan biri, çocuğun iki tarafa da benzemesi oluyor.

Bu nedenle bilim insanları, bireylerin bu seçimleri içgüdüsel olarak yaptıklarını öne sürüyor. Çünkü bu sayede genler yeni nesillere benzerliklerle aktarılabiliyor. Hatta buna ”yardımcı çiftleşme” diyorlar.

Birlikte geçirilen zaman süresi

Gwyneth Paltrow'dan yıllar sonra eski sevgilisi Brad Pitt yorumu - Magazin  Haberleri

Amerikalı bir toplum psikoloğu olan Robert Zanjonc, araştırma yaptı. 25 seneyi aşkın süredir evli olan çiftlerin düğün fotoğrafları ile 25 sene sonraki hallerini karşılaştırdı. Çiftler düğün günlerinde fiziksel olarak birbirine benzemiyordu.

Araştırmacı, aradan geçen 25 sene sonraki hallerini karşılaştırdığında ise fiiziksel olarak birbirlerine benzediklerini buluyor. Hatta şaşırtıcı derecede aynı görünenler var. Özellikle mutlu evliliklerde çiftlerin yüzlerindeki benzerlik çok daha fazla oluyor.

Birbirini yansıtma

Brad Pitt'in yeni sevgilisi Angelina'nın gençliğini oynamış

Çiftler zamanla birbirlerinin alışkanlıklarını ve beden dilini yansıtır. Bu sayede ilişkilerde rahatlık ve güven gibi duygular pekişir. Bilim insanlarının araştırmalarına göre, evlilik yaşamlarında kendi alışkanlıklarını partnerine göre değiştiren insanlar var.

Örneğin çiftlerden biri sigarayı bırakıp, spora başladığında diğeri de aynı şeyleri yapmaya çalışıyor. Bu şekilde çiftler zamanla birbirlerini daha çok yansıtıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz