Doğru diş fırçası seçimi için öneriler!

0
Rabia Güner

Doğru diş fırçası seçimi oldukça önemli bir konudur. Konuşurken ya da gülerken ön planda olan dişlerimiz, görünüşümüz açısından oldukça etkilidir. Eğer sağlıklı ve bakımlı ise kişinin özgüvenini olumlu anlamda etkiler. Peki, daha sağlıklı ve bakımlı dişlerde doğru diş fırçası seçimi nasıl olur?

İlk kural doğru ve eksiksiz bir diş bakımıdır. Bunun için gerekli olan malzemeler ise diş fırçası, diş macunu ve ağız bakım suyudur. Diş eti sorunları, sigaraya bağlı plak oluşumu, hassasiyet gibi birçok probleme uygun diş macunu çeşitleri bulunur. Diş macunlarında böyle bir seçim şansımız varken, diş fırçalarında yoktur.

Genelde gözümüze hoş gelen fırçayı alırız ve seçiminine pek önem vermeyiz. Aslında bu konuda da dikkatli ve özenli olarak ağzı sağlığını tam anlamıyla korumamız gerekir.

Örneğin diş fırçaları yumuşak, orta ve sert olmak üzere üç gruba ayrılır. Diş fırçalarının kıl yapıları kişinin diş eti sağlığı için oldukça önemlidir. Orta ve sert yapılı diş fırçaları diş eti kanamalarına sebebiyet verebilir. Bu yüzden diş hekimleri yumuşak kıllı fırçaları tavsiye etmektedir.

Orta ve sert yapılı fırçalar diş minesini inceltir ve çürüklerin oluşumu hızlandırarak, daha sarı dişlere yol açar. Bu yüzden diş fırçası kıllarının keskinliğine de dikkat etmek gerekir. Sert ve keskin uçlu kıllara sahip diş fırçaları tercih etmemelisiniz. Onun yerine orta ya da yumuşak ve uçları yuvarlak kesilmiş diş fırçaları daha sağlıklı dişlere kavuşmanızda oldukça fayda sağlayacaktır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz