Fazla önemsenmediğinde unutkanlığa neden oluyor!

0
Rabia Güner

Unutkanlık, özellikle de sık yaşandığı zamanlarda gündelik yaşantıyı fazlasıyla etkileyen bir sorundur. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için fazla önemsenmediğinde unutkanlığa yol açan etkenlerden bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Unutkanlığa sebep olabilecek bazı alışkanlıklar vardır. Peki, bu alışkanlıklar nelerdir? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Uyku

Ücretsiz bağbozumu, bukleli saç, erkek çocuk içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Yeterince uyumamak unutkanlığa sebep olan faktörlerin başında gelir. Çünkü uyumak sadece dinlenmeyi değil, hafızanın gelişmesini de sağlar. Bu yüzden de yeterince uyumamak, yeni şeyler öğrenme becerisini %40 oranında etkileyebilir.

Beyninizin yenilenmesi noktasında önemli olan uyku, yeni öğrenilen bilgilerin uzun süreli belleğe aktarılmasına katkı sağlar. Uzmanlar bu noktada yetişkinlerin 7 ila 9 saat uyumalarını önerir. Böylece gün içinde çok daha odaklı yaşamak mümkün olur.

Egzersiz

Ücretsiz aktif, antrenman, egzersiz içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Egzersiz yapmamak da unutkalığa neden olan faktörlerden biridir. Çünkü egzersiz zihin sağlığı için son derece önemlidir. Egzersiz yapıldığında beyne giden kan akışı artar. Bu da beyin hücrelerinin korunmasına fazlasıyla yardımcı olur.

Zaten hareketsiz kalmak da beyin bölgelerinde zayıflamaya neden olan bir durumdur. En sağlıklısı beyin sağlığını korumak için düzenli egzersiz yapmaktır. Böylece hem beyin hem de beden sağlığı korunabilir.

Sigara

Ücretsiz açık hava, alıştırma, antrenman yapmak içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Unutkanlığın artmasındaki faktörlerin başında sigara tüketimi gelir. Çünkü sigara beyin hücrelerine ciddi zararlar verir. Ayrıca yeni hücrelerin oluşmasını da engeller. Bu yüzden de unutkanlık kaçınılmaz bir şekilde hayatımızda varlığını sürdürür.

Sürekli nikotine maruz kalmak bir süre sonra öğrenme ve hafızayla ilgili fonksiyonların işlevini bozar. Oksijen taşınımını da yavaşlattığı için sadece beyin değil, akciğerler ve kalp için de son derece zararlıdır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz