Evde daha az su kullanmanın beş yolu

0
Rabia Güner

Dünyanın çoğu kuraklıkla mücadele ederken, yardım edecek şartlarımızın asgari düzeyde olduğunu düşünebilirsiniz ama durum böyle değil. Her ülkede değişmekle birlikte, Türkiye’de ortalama bir insan 190 litre su tüketiyor. Rutinlerinizdeki küçük değişimlerin büyük yararlar sağlayabilmesi bu açıdan mümkündür.

Örneğin serinlemek için çocuk havuzlarını dolduruyoruz. Temiz kalmak için her gün birden fazla duş alabiliyoruz. Solmuş çiçeklerimizi canlandırmak için bahçeyi suluyoruz. Eğer hepimiz kuraklıkla mücadelede su kullanımını azaltabilirsek; doğal dünyanın toparlamasına önemli ölçüde katkı sağlayabiliriz. İşte şu andan itibaren yapabileceğiniz şeylere beş örnek…

1. Daha az duş alabilir ya da duşta kalma sürenizi kısaltabilirsiniz

Kullandığımız suyun çoğunu duşta harcarız. Duş başlığının altında olduğunuz her dakika için (ne kadar güçlü olduğuna göre değişiklik gösterebilir), yaklaşık 10 litre su kullanabiliyoruz. Çoğu insan ortalama yedi dakika duş alır. Bu yüzden günlük kullanımın yarısı ilk iş olarak aldığımız duştadır.

Saçınızı şampuanlarken veya duş jeli sürerken duşu kapatmak önemlidir. Bunun yanı sıra duş sürenizi kısaltmak gibi faktörler de su tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.

2. Bahçeniz için yağmur suyu kullanabilirsiniz

Bahçe işleri için ve bitkileri nemli tutmak için yüzlerce litre su harcanabilir. Bu noktada sulama kabı kullanmak iyidir. Tüm gün fıskiyeyi açık bırakmak ise kötü bir seçenektir. Bir çoğumuz ise atık olan içme suyunu kullanır ama bitkiler yağmur suyundan memnundur.

Bu noktada çatıya düşen yağmurları toplamak için su fıçısı çok kullanışlıdır. Üstelik kullanımı da pratiktir. Bu şekilde sudan çok büyük bir tasarruf elde edebilirsiniz.

3. Sifon kullanımı önemlidir

Bazılarımız sifona basmayı önemsemez ve bunu hijyen açısından gerekli görür ama bazen gerektiğinden fazla kullandığımızı gözden kaçırabiliriz. Her sifonda yaklaşık 5 ila 10 litre su kullanırız. Bu kullanım modellere göre farklılık gösterecektir. Su israfını önlemek için sifon kullanımına dikkat etmek ve bu konuda tasarruf için araştırmalar yapmak son derece önemlidir.

4. Araba yıkamayı azaltabilirsiniz

Bazı insanlar için araba yıkamak bir hobidir ama bu esnada birçok su tüketilir. Arabanızı yıkamanız gerekiyorsa hortumla yıkamak yerine eski yöntemleri kullanarak yıkayabilirsiniz. Bir kova ve bir sabun bu konuda çok işlevseldir. Bir kovada bulunan su (yaklaşık 30 litre), bir hortumdan akan sudan daha tasarrufludur çünkü bir hortumdan dakikada yaklaşık 15 litre su akabilir.

5. Suyu yeniden kullanabilirsiniz

Şişme havuzlar en sıcak günlerde serinlemek için idealdir. Bir temizleme pompası, havuzu temiz tutmak için daha fazla su kullanmanıza gerek kalmadan suyu filtreleyebilir ve geri dönüştürebilir.

Sebze yıkıyorsanız, suyu lavaboda bir kapta toplayabilirsiniz. Daha sonra evinizdeki veya dışarıdaki bitkilere verebilirsiniz. Musluktan ılık suyun akmasını beklerken, su ısıtıcısını doldurmak için suyu burada kullanabilirsiniz. Böylece su boşa akmamış olur. Ellerinizi sabunla köpürterken veya dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatabilirsiniz. Bunlar sadece küçük tasarruflar olsa da, zamanla bir fark yaratırlar.


Kaynakça:

https://theconversation.com/global

https://theconversation.com/five-easy-ways-to-use-less-water-at-home-and-not-just-in-a-drought-187885

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz