Koku ve tat duyusundaki değişim, grip ya da soğuk algınlığınkinden farklı..

0

Covid-19’un belirtilerinin başında yüksek ateş ve öksürük ile koku ve tat duyularında yaşanan kayıp geliyor. İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, koronavirüsün neden olduğu koku ve tat duyusundaki değişim ile grip ya da soğuk algınlığı sonucu oluşan koku ve tat kaybı arasında fark bulunduğu belirlendi.

Üniversiteye bağlı Norwich Medical School tarafından yürütülen çalışmaya Belçika, İtalya Yunanistan ve Türkiye’den çeşitli üniversiteler de katkı verdi. 10 Covid-19 hastası, 10 soğuk algınlığı geçiren hasta ve 10 sağlıklı kişinin katılımıyla toplam 30 gönüllü üzerinde yapılan araştırmada Covid-19 hastalarının yaşadığı koku ve tat kaybının çok daha etkili olduğu anlaşıldı.

Araştırmaya göre Covid-19 hastaları kahve, sarımsak, portakal, limon ve şeker gibi kokuları duyamazken, tatları acı, ekşi ya da tatlı şeklinde ayırt etmekte zorlanıyor. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki Prof. Carl Philpott’a göre bu durum koronavirüsün diğer solunum yolu virüslerinden farkını ortaya koyuyor.

Prof Philpott’a göre grip ya da nezlede yaşanan koku ve tat kaybının sebebi burun akıntısı ya da tıkanıklığından kaynaklanıyor ve koronavirüsün neden olduğu duyu kaybından çok daha hafif seyrediyor. Araştırma sonucu koronavirüsten kaynaklı duyu kaybının hastalığın geçmesinden birkaç hafta sonra tamamen ortadan kalktığına işaret ediyor.

Araştırmacılar, bu bulgunun Covid-19 testinin hemen uygulanamadığı durumlarda ya da acil tarama gereken birinci basamak tedavi, acil servis ya da havaalanı gibi yerlerde Covid-19 hastalarının tespitinde yardımcı olabileceğini belirtiyor. Ancak uzmanlar bu yöntemin teşhis koymak için yetersiz olduğunun ve testlerle mutlaka desteklenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Koku ve tat alma duyularını neden köreltiyor?

Öte yandan, European Repirotary Journal’da yayımlanan bir araştırma koronavirüsün neden koku ve tat alma duyularına etki yaptığını inceledi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki John Hopkins Üniveristesi’neki bir grup araştırmacı tarafından yapılan çalışma bu soruya genizden alınan doku örneklerini inceleyerek yanıt bulmaya çalıştı.

Araştırmada ACE-2 olarak adlandırılan bir enzimin yalnızca burnun içindeki koku alma alanında ve çok yüksek miktarlarda bulunduğu tespit edildi. Bu enzimin koronavirüsün vücuda girişine izin veren bir çeşit “”sınır kapısı” işlevi gördüğü sanılıyor.

Koronavirüsün burundaki sinir hücrelerini kullanarak vücuda girdiği bilgisini doğrulamak üzere yeni araştırmalar sürdürülüyor. Araştırma ekibinden uzmanlar bu bilginin doğrulanması halinde burundan alınacak antiviral ilaçlar sayesinde enfeksiyonla mücadele edebileceğine dikkat çekiyor. Koronavirüs burun, ağız ve gözden vücuda girerek enfeksiyona yol açıyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz