Sputnik Light aşısı için Sağlık Bakanlığı’na başvuru..

0

Türk İlaç ve Serum Sanayi, Rusya’nın Covid-19’a karşı geliştirdiği yeni aşısı Sputnik Light’a acil kullanım onayı almak için Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Rusya, Aralık 2020’de “dünyada acil kullanım onayı alan ilk Covid-19 aşısı” olan Sputnik V’den sonra geçtiğimiz mayıs ayı ortalarında tek dozda yapılan “Sputnik Light” aşısını dünyaya tanıtmıştı. Henüz Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) onaylamadığı Sputnik V aşısı daha önce Türkiye’de acil kullanım onayı almıştı.

Geçen hafta Sputnik Light’ın Türkiye’deki tek temsilcisi olarak seçildiğini açıklayan Türk İlaç ve Serum Sanayi yaptığı açıklamada, “Sputnik V için acil kullanım onayı alan firmamız, şimdi de ‘Sputnik Light’ı ülkemize kazandırmak için müracaat edecektir.” ifadelerini kullandı.

Rusya tarafından geliştirilen ve her iki dozu farklı içerikte olan Sputnik V aşısına Türkiye’deki Sağlık Bakanlığı Nisan 2021’de acil kullanım onayı vermiş ancak, aşıların ikinci dozları tedarik edilemediği için kullanıma girmemişti. Türkiye bugüne kadar 400 bin doz Sputnik V aşısı satın almıştı.

Rusya, Covid-19’a karşı geçtiğimiz temmuz ayı başında, Sputnik V ile tek dozlu Sputnik Light aşılarını kullanarak yani bir aşılama kampanyası başlatmıştı. Diğer Avrupa ülkelerine göre aşılama oranı düşük olan Rusya, yaz mevsiminde günlük 800-900’lara varan can kayıplarıyla salgın döneminin en ağır kayıplarını yaşamıştı.

Sputnik V aşısı henüz Avrupa İlaç Ajansı’nın onayını almış değil. Dünya Sağlık Örgütü, geçtiğimiz günlerde üretimde yapılan ihlalleri gerekçe göstererek onay sürecini askıya aldığını duyurmuştu.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz hafta uluslararası seyahatlere uyguladığı koronavirüs kısıtlamalarını gevşeteceğini açıkladı. Buna göre kasım ayında yürürlüğe girecek uygulamada, Rus yapımı Sputnik V geçerli aşılardan sayılmayacak.

İki doz Sputnik V aşısı olanlar kendilerini Covid-19’a karşı bağışıklık kazanmış olarak görseler de ABD’ye girişlerine izin verilmeyecek.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz