Alerjisi olanlar için doğal antihistaminikler!

0
Rabia Güner

Alerjisi olanların semptomlarını azaltacak doğal antihistaminikler var. Sizler için bunlardan bazılarını derledik. Çünkü ilaçlar yan etkilere sebep olabilir. Gelin, yakından göz atalım!

Histamin; boğazda kaşınma, hapşırık ve gözlerde kaşıntı gibi semptomlara yol açar. Protein türüdür. Antihistaminikler ise histamin aktivitesini bloke eder. Bu yüzden de harika bir alternatif çözümdür. Peki, bu antihistaminikler nedir?

C vitamini

C Vitamini Faydaları Nelerdir? C Vitamini Bulunan .. | e-Psikiyatri

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanı sıra da doğal antihistaminik görevi görür. Tüm bu faydaları yönüyle oldukça önemlidir. Çünkü güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar olduğundan alerji tedavisinde fayda sağlar.

Araştırmalara göre, C vitamini alerjik semptomlarını azaltıyor. Eğer vücutta C vitamini eksikliği varsa alerjiye bağlı hastalıklara yakalanma riski daha fazla. Bu yüzden C vitamini alımına dikkat edilmelidir.

Öksürük otu

Öksürük Otu Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır? | Probiyotix

Butterbur, ülkemizde öksürük otu olarak biliniyor. Bu bitki; Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın çeşitli bölgelerinde yetişir. Uzun yıllar saman nezlesi tedavisinde kullanıldı. Üstelik antihistaminik etkileri olabileceğine dair de birçok araştırması mevcut.

Örneğin bir çalışma, alerjik semptomları kontrol altına almada öksürük otunun ilaçlar kadar etkili olabileceğini gösterdi. Bu yönüyle oldukça önemli bir bitkidir. Fakat herkes için uygun değildir ya da bitkiye alerjisi olanlar da olabilir.

Probiyotikler

Probiyotikler Hakkında Bilmeniz Gerekenler — Hekimim Yanımda

Probiyotikler, sağlıklı bir bağırsak florası için son derece önemlidir. Çünkü bunun korunmasına yardımcı olan mikroorganizmalardır. Bağışıklık sistemini güçlendiri etkileri var. Bu yönü de alerjilerle mücadelede etkili olabilmektedir.

Günlük beslenme alışkanlıklarına dahil edildiğinden emin olunmalıdır. Fayda sağlar. Eğer alerjiniz varsa siz de alternatif çözüm olarak kullanabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz