Black Friday hakkında şaşırtıcı bilgiler!

0
Rabia Güner

Black Friday, neredeyse tüm dünyada var olan bir alışveriş çılgınlığıdır. Biz de sizler için ‘kara cuma’ olarak da bilinen bu günle ilgili şaşırtıcı bilgilerden bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Bu inanılmaz alışveriş çılgınlığı pek çok ülkeye yayılmış durumda!

Pandeminin gölgesinde Black Friday: Fiziki alışverişler gerileyecek, online  satışlarda ise tarihi rekor bekleniyor | Independent Türkçe

ABD’de başlayan bu etkinlikler zamanla Kanada’da da başladı. Hatta Kanada’daki satıcılar müşterilerini ABD’deki rakiplerine kaptırmamak adına etkinliklerin üzerine çok düştü. Bu alışveriş çılgınlığı zaman geçtikçe İngiltere’den Brezilya’ya ve Fransa’dan Hindistan’a kadar uzandı. Şu an dünyanın pek çok ülkesinde ise bir geleneğe dönüştü diyebiliriz.

Müşterilerin yüzde 12’si sarhoşken alıveriş yapıyor!

Черная пятница бешеных скидок и очередей: что больше всего покупают  американцы в этом году — Мир — tsn.ua

ABD’de bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmaya göre yılın bu döneminde alışveriş yapanların yüzde 12’si sarhoşlardan oluşuyor. İnsanlar eğlendikten ve sarhoş olduktan sonra alışveriş çılgınlığının bir parçası olarak birçok şey satın alıyor ve büyük paralar harcıyor.

İsmini 1800’lerde borsanın düştüğü güne ithafen aldı!

Черная пятница бешеных скидок и очередей: что больше всего покупают  американцы в этом году — Мир — tsn.ua

Black Friday, ilk olarak 24 Eylül 1896 tarihinde ortaya çıktı. James Fisk ve Jay Gould isimli iki kişi, ABD’deki altın piyasasını ele geçirmeye çalıştı ve bu sebeple hükümet anında devreye girdi. Piyasayı ciddi miktarda altınla doldurdu. Böylece altın fiyatlarında önemli ölçüde bir düşüş yaşandı. Pek çok insan büyük servet kaybetti. Pek çok yatırımcı iflas etti. Terim, bu şekilde ortaya çıktı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz