Duyguları kontrol etmenin yolları!

0
Rabia Güner

Bazen istemeden de olsa duygularımızın esiri oluyoruz. Mantıklı davranmak istediğimiz zamanlarda duygusal yanımız devreye giriyor. Biz de bu noktadan yola çıkarak sizler için duyguları kontrol etmenin yollarından bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Duygular da istenildiğinde doğru ve kontollü bir şekilde yönetilebilir. Bazı durumlarda olaylar ya da kişiler üzerinde çok fazla düşünüyoruz. Bu gibi kontrolsüz davranışlar da yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor. Peki, ne yapılmalı?

Duygularınızın nasıl işlediğini anlamaya çalışın

Gözlerinin İçi Gülen Kadınlarla Birlikte Olmadan Önce Mutlaka Bilmeniz  Gereken 17 Özellik | ListeList.com

Karşılaşılan durumlara her insan aynı tepkileri vermiyor. Örneğin bazılarımız daha sinirli olurken, bazılarımız son derece soğukkanlı olabiliyor. Bazen öfke anında bir taraf öfkesini abartırken, diğer taraf daha sakin kalabiliyor. Bu yüzden olaylara gereğinden fazla tepki verildiğinde bunun altında yatan sebebi bilmek önem taşıyor. Çünkü tetikleyici düşünceleri anlamazsak, kendi duygularımızı da yabancılaşırız.

Kendi duygularımıza yabancılaştığımız anda da onların esiri olmaya başlarız. Bu yüzden anlamak ve onları görmezden gelmemek gerekiyor. Duygularımız iyi ya da kötü olabilir. Ne olursa olsun, onlardan kaçmak yerine gerçek olduğunu kabullenmeliyiz. Eğer duyguları anlamaz ve görmezden gelirsek nasıl işlediğini de anlayamayız. Böyle bir durumda da duyguları kontrol edemeyiz.

Negatif düşünceleri pozitif düşüncelerle değiştirmeye çalışın

Gözlerinin İçi Gülen Kadınlarla Birlikte Olmadan Önce Mutlaka Bilmeniz  Gereken 17 Özellik | ListeList.com

Genel yaşantımızda negatif düşüncelere daha yatkın olduğumuzda daha çok negatif şeyi çekiyoruz. Hayat inişli ve çıkışlı bir süreçtir. İş, arkadaşlık, aşk ya da aile gibi konularda hepimiz sıkıntılı zamanlardan geçebiliyoruz. Fakat burada önemli olan nokta şudur: Size bir limon verildiyse ona bakıp yüzünüzü ekşitmeniz de, limonata yapıp afiyetle içmeniz de sizin elinizdedir!

Bazen tükendiğimiz zamanlar oluyor. Stres, yetiştirilmesi gereken işler, sağlıksız iletişimler derken yoruluyoruz. Fakat bu noktalarda da durmamak ve ilerlemek kurtarıcı oluyor. Duyguların esiri olmamak için yürümek, müzik dinlemek ya da bir meditasyon yapmak huzur verici geliyor. Aynı zamanda duyguların da daha bilincinde olunuyor.

Yaşadığınız kötü duygulara karşı olumsuz tepkiler vermeden önce bir daha düşünün

Gözlerinin İçi Gülen Kadınlarla Birlikte Olmadan Önce Mutlaka Bilmeniz  Gereken 17 Özellik | ListeList.com

Duygularımızı kontrol etme durumu bir noktada da pratik işidir. Örneğin kötü ve can sıkıcı olayları hayal edebiliriz. Böyle anlarda nasıl tepkiler veririz? Bu durumlarda hoş olmayacak tepki ve sözlerden kaçınmak çok önemlidir. Bunun için de bu ve benzeri olayları arada aklımızdan geçirip, daha kontrollü olmaya karşı pratik yapabiliriz. İlerleyen zamanlarda ilişkilerimiz çok daha sağlıklı bir hal alır.

Sağlıklı ilişkiler de her insan için önemlidir. Çünkü yaşantımız boyunca insan ilişkileri sayesinde birçok duyguyla içli dışlı oluyoruz. Bazen bu duyguların içinde kaybolup, gidebiliyoruz. İşte, tam bu anlarda durup düşünmek gerekiyor! Gün içinde kendimize vakit ayırarak, iç sesimize kulak vermeliyiz. Ruhu dinlendirmek ve onu rahatlatmak için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Çünkü eğer ona ilgi göstermezsek derin sularında kaybolup gidebiliriz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz